Obóz wspinaczkowy na Kalymnos

Obóz wspinaczkowy na Kalymnos

 

Jeżeli chcesz pod okiem instruktora  PZA podnieść swoje umiejętności wspinaczkowe  to dobrze trafiłeś.  Na Kalymnos jest  2500  wyjątkowych  dróg wspinaczkowych, unikalny klimat, międzykontynentalne towarzystwo wspinaczkowe, szum morza,  klimaciarskie greckie restauracyjki z widokiem na sąsiednie wyspy, spokojni i gościnni wyspiarze do tego przystępne ceny , to jest miejsce,  które trzeba koniecznie zobaczyć, bo to najlepsze miejsce na obóz wspinaczkowy. Kalymnos to Raj wspinaczkowy.

 

Formuła obozu i moja rola ?

 

Jestem instruktorem  PZA , ale tym razem nie będziemy się szkolić, na obóz zapraszam wspinaczy umiejących się już wspinać i asekurować i wspinających  się na sekcjach lub będących po kursie skałkowym. Jako instruktor pierwszego dnia zunifikuje Waszą wiedzę asekuracyjną    w podstawowym zakresie( asekurowanie, przewiązanie, wpinki,  zjazd z pojedynczego spita), tak byście się wspinali ze sprawdzonymi partnerami i bezpiecznie. Moja rola na obozie  to przede wszystkim  rola opiekuna grupy, osoby organizującej logistykę  na miejscu od Waszego przylotu  do waszego wylotu.  Przed przylotem zadbam o zabranie przez Was odpowiedniej ilości sprzętu bo będziecie wpinać się na własnym sprzęcie a bagaż w samolocie ma jednak limit i nie każdy musi przywozić linę i 20 ekspresów. Na miejscu zarezerwuje w dobrej cenie  apartamenty  w jednym ze sprawdzonych pensjonatów,  nie daleko od sektorów wspinaczkowych, gdzie będzie klimatyzacja i będzie na tyle daleko od drogi ze można będzie spać( na Kalymnos są setki  skuterów mogących skutecznie utrudnić wypoczynek nocą).Nie będziesz miał partnera to pomogę ci go dobrać z grupy jaka się stworzy, będę Was miksował w trakcie tak byś na obozie poznał/ła  potencjalnych swoich przyszłych partnerów wspinaczkowych. Będziemy chodzić całą grupą w sektory, przy tych bardziej odległych czy ustronnych sektorach  pokaże jak w nie trafić i zaoszczędzimy   drogi „na skruty”. Będę  się z Wami wspinał  i wam flesh- ował drogi, przy trudnym dla ciebie RP powieszę ci ekspresy.   Będę podpowiadał jak się odżywiać i jak odpoczywać  tak by kolejne dni były coraz bardziej efektywne.  Po wspinaniu pokaże Wam dzikie plaże gdzie  odpoczynek zaraz po wspinaniu jest najlepszym regeneracją dla mięśni . Wieczorami będę z Wami chodził do sprawdzonych knajpek na smaczne posiłki  i  polecał sprawdzone dania.  Wynajmę dla nas samochód do przemieszczania się  na miejscu,( skuterów nie polecam z uwagi na wypadki),  zorganizuje transport motorówką na Tolendos( wyspa wspinaczkowa obok Kalymnos), pokażę  gdzie można kupić  lokalne produkty  u miejscowych Greków z którymi kontakt bezpośredni  jest częścią wspinaczkowej przygody na Kalymnos. Będziesz mieć jakieś problemy mięśniowe, stawowe czy więzadłowe  to  jako rehabilitant doradzę  co robić, jeżeli będą  to  inne poważne problemy zdrowotne  to zadbam o  lekarza.  W razie jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia  wspinaczkowego  udzielę pierwszej pomocy  i ściągnę specjalistyczne służby ratunkowe . Na końcu wyjazdu zadbam o odprawę lotniczą , wydruk biletów lotniczych, i zamówię taksówkę na prom, czy na lotnisko, która przyjedzie o umówionej godzinie, co ma znaczenie . Jeżeli wieje mocno wiatr i jest duża fala  to regularne płaskodenne promy nie pływają  z Kalymnos na Kos skąd możecie mieć lot do Krakowa. W takiej sytuacji  znajduje  przewoźnika, który dowiezie Was  kutrem  z balastem  niezatapialnym  na Kos.

Jest jeszcze kilka spraw, które niesprawdzone mogą położyć się cieniem na pierwszym waszym samodzielnym wyjeździe na Kalymnos i dlatego może warto pojechać na obóz i mieć wakacje wspinaczkowe.

 

 

Czas trwania obozu i przygotowanie:

 

Program obozu:

1 dzień wylot 08:00 z Balic w Krakowie.15:00 wspinanie

2 dzień: wspinanie

3 dzień wspinanie

4 dzień wspinanie

5 dzień wspinanie

6 dzień wspinanie

7 dzień wspinanie

8 dzień wylot  o 10:00  do Krakowa

 

Oczywiście czeka nas co najmniej jeden dzień przerwy w  programie obozu,  zwiedzanie wyspy czy inna   preferowana forma odpoczynku.

 

Na 2500 dróg wspinaczkowych większość jest w przedziale 6a-7b, niemniej tych poniżej 6a też jest kilkaset i co najważniejsze też są przepiękne. Drogi  na Kalymnos są najczęściej o charakterze wytrzymałościowym lub wytrzymałości siłowej, stoi się na wszystkim, nie ma balderowych miejsc, na przejście trochę trudniejszego miejsca jest kilka sposobów w podobnych trudnościach. Standardowe długości wyciągów to 25-30 metrów, czasami dłuższe dlatego dobrze mieć linę co najmniej 70 metrów i 20 expresów na zespół .

 

Warto się  do tych wczasów przygotować podbudowując w Polsce parametr wytrzymałości i rozwspinania( przekłada się rozpinanie ze ścianki). Będziecie się wspinać ile będziecie chcieli, ale dobrze jest każdego dnia zrobić 4-6 dróg tak żeby 4 dnia wszyscy mieli odpoczynek.   Zalecam okres przygotowawczy przedwyjazdowy jak najdłuższy . Jeżeli jednak nie będziesz  mieć czasu wcześniej  na trening to nawet  kilka dni w skałkach czy na ściance zwiększy zdecydowanie twój komfort wspinania na Kalymnos.  Nie wymagam od uczestników obozu  ponadprzeciętnej kondycji i sprawności fizycznej,  jeżeli jednak posiadasz jakiekolwiek dolegliwości zdrowotne, które mogą uniemożliwić  Ci swobodne uczestniczenie w obozie to muszę  o tym wiedzieć!

 

 

Gdzie będziemy mieszkać?

 

 

Będziemy mieszkać w miejscowości Massouri  w pensjonacie o standardzie  europejskim **/***. W pokojach zasięg sieci internetowej, toaleta, natrysk w apartamencie, mała kuchnia, balkonik z widokiem na morze cena apartamentów to 8-12 euro w zależności od lokalizacji i standardu, dodatkowo płatna jest klimatyzacja między 3-5 euro/dzień, ale w miesiącach gdy są obozy nie ma potrzeby jej używać.  Pokoje i łazienka  są co 3 dni sprzątane, pościel i ręczniki są  zmieniane.

 

Kalymnos  lokalizacja, historia?

 

Kalymns to niewielka   Grecka wyspa leżąca na morzu Egejskim kilkanaście kilometrów od wybrzeży Turcji. Jej lokalizacja sprawia że ciężkie załamania pogody z morza północnego już tam nie docierają za to często jest pod wpływem wyżu kontynentalnego z Azji. Wyspiarze zajmują się rybołówstwem, usługami, prowadzeniem restauracji, w jednym zakątku wyspy  zajmują się rolnictwem. Kalymnos obecnie słynie z zielarstwa – jest tam ponad 200 rodzajów ziół, wyspa dosłownie pachnie a podejście pod skały to  orgia dla zmysłu powonienia.  Drugim filarem z którego słynie Kalymnos  to  pszczelarstwo, w wielu miejscach widać pasieki, miód który powstaje na bazie kwiatów ziół ma ponoć wyjątkowe właściwości.  Pod skałami wypasane są kozy, a nie rzadko słychać ryczące osły- nie mylić ze wspinaczami . W przeszłości wyspiarze żyli z połowu gąbek ale obecnie tylko sprzedają  ściągane z Chin.

 

 

Niebezpieczeństwa ?

 

 

Największe zagrożenie wyspy to  jej urok  i chęć wyemigrowania.  Na poważnie największym niebezpieczeństwem to wynajem skuterów  a bardziej jazda nimi. Drogi choć dobre to jednak dla niewprawnego  w jeździe motorzysty mogą być największym zagrożeniem wyjazdu, dlatego preferuje wynajem samochodu.  Żadnych dzikich zwierząt groźnych na wyspie nie widziałem poza  gromadą wyjątkowo dużych os. Budzą się one na 10 minut przed zakończeniem cienia i latają w okolicy kolejne 20 minut. Warto w tym czasie po prostu zrobić przerwę i się nie wspinać, zresztą  w słońcu ciężko się wspinać w maju czy październiku więc problemu nie ma.  Na wyspie pada rzadko, niemniej czasami zdarzają się  bardzo gwałtowne burze i przebywanie wtedy w skałach czy nawet w grotach może być niebezpieczne, dlatego każdego dnia sprawdzam zapowiedzi pogody i do nich dobieram sektory tak by w razie czego bezpiecznie schronić się w samochodzie. Podejście pod skałki  jest górskimi ścieżkami od 10 do 20 min  rzadko dłużej. Idzie się  wśród ziół często  kłujących więc grożą nam  podrapania. Może jest czyste o bardzo dużej przejrzystości, pływa w nim dużo ryb jak na basen morza  śródziemnego, czasami można zobaczyć delfiny.

 

 

Jak dostać na Kalymnos:

 

 

Z Krakowa od połowy kwietnia do połowy października w niedzielę   latają linie Ryanair na sąsiednią wyspę Kos. W innych terminach można dolecieć z przesiadką w  Atenach  greckimi  liniami Aegean latającymi z Warszawy i Krakowa wieczorem  do Aten i rano kolejnego dnia polecimy  albo  bezpośrednio na  Kalymnos, albo na Kos skąd promem już niedaleko na Kalymnos.

 

 

Koszty:

 

Koszty obozu na osobę to :

 

600-700 zł  przelot

40 euro promy, taxówki,

70-90 euro zakwaterowanie

20 euro wynajem samochodu

900 zł  moja gaża

 

Podobnie jak w Polsce coś  trzeba  jeść i tak  bistra oraz restauracyjki  oferują posiłki w cenie 4 euro śniadanie i 6-9 euro kolacja. Można gotować w kuchni z lokalnych produktów, jest kilka marketów a ceny w nich nie odbiegają znacząco od Polskich.

Warto z Polski przywieść euro bo w Massuri jest tylko jeden bankomat a te pracują różnie jak to w Grecji.

 

Terminy:

 

8-15.05.2016

16-23.10.2016

 

Przy grupach zorganizowanych pod 4 osób istnieje możliwość indywidualnego dopasowania terminu obozu.

 

 

Jak się zapisać:

 

Najlepiej wyślij mi maila: info.changi@gmail.com , lub zadzwoń +48663555335( często jestem w miejscach bez zasięgu, lub nie mogę rozmawiać-oddzwaniam). Potem konieczna  będzie wpłata zadatku wysokości 500 zł na nr konta: 58114020170000480212371565  Piotr Sztaba  Changi  ul Sodowa 19/22 30-376 Kraków. W tytule przelewu  proszę podać nazwę i termin obozu. Koniecznie wyślij  mi maila potwierdzającego wykonanie przelewu – możemy stracić kontakt jeżeli wcześniej go od ciebie nie dostałem.  Zadatek gwarantuje miejsce w maksymalnie sześcioosobowej   grupie, zadatek jest bezzwrotny jeżeli nie stawisz się na obozie. Po wpłacie zadatku potwierdzę ci mailem rezerwacje miejsca i doślę kolejne informacje.  Po potwierdzeniu  przeze mnie miejsca na obozie będziesz musiał sam wykupić bilet na samolot- szczegóły dostaniesz mailem. Gdyby pechowo już nie było wolnych miejsc na samolot to zwrócę ci oczywiście  zadatek. Najpóźniej pierwszego dnia obozu konieczna będzie przedpłata pozostałej części, która  jest bezzwrotna jeżeli z obozu zrezygnujesz .

 

Co musisz przywieść:

 

pieniądze

karty płatnicze

bilet na samolot

dowód osobisty lub paszport- ważne co wpisałeś w bilecie lotniczym

ubezpieczanie akcji ratunkowych i kosztów leczenia

jasna czapka z daszkiem i osłoną karku typu „legia cudzoziemska”

bielizna, skarpetki

podkoszulki, krótkie spodenki, długie spodnie wspinaczkowe

primaloft lub grubszy polar

kąpielówki, strój kąpielowy

kurtka przeciwdeszczowa

latarka czołowa

okulary przeciwsłoneczne z ochroną UV,

torba podróżna

krem natłuszczający z filtrem UV co najmniej 30-ka

lekkie obuwie domowe , przydatne również pod prysznic, typu croksy

telefon+ ładowarka

podstawowe kosmetyki

lina 70 metrów minimum i 20 expresów na zespół ( dogramy to przed wyjazdem kto co zabiera na obóz)

2 zakręcane karabinki typu HMS

przyrząd zjazdowy typu „kubek”

plecak około  30 litrów

 

 

Do zobaczenia na Kalymnos

 

 

 

P1160548 P1160531 P1160515 P1160512 P1160500 P1160382 IMG_4110 IMG_4010 IMG_0843 IMG_0832 IMG_0790 IMG_0734 IMG_0712 IMG_0600 IMG_0562