Obóz wielowyciągowy w Paklenicy

STB_2967

 

Obóz wspinaczki wielowyciągowej  w Paklenicy

 

Jeżeli chcesz pod okiem instruktora  PZA podnieść swoje umiejętności wspinaczkowe   na drogach  wielowyciagowych to trafiłeś właściwie.  W Paklenicy  są setki pięknych   dróg wielowyciągowych,  dobra asekuracja , lita skałą, południowy klimat , morze,  smaczna kuchnia ,  gościnni Chorwaci  do tego przystępne ceny.

 

Formuła obozu i moja rola ?

 

Jestem instruktorem  PZA , ale tym razem nie będziemy się szkolić, na obóz zapraszam wspinaczy umiejących się już wspinać i asekurować i wspinających  się  i  będących co najmniej  po kursie  wspinaczki wielowyciągowym lub Taternickim. Jako instruktor pierwszego dnia zunifikuje Waszą wiedzę asekuracyjną    w podstawowym zakresie( asekurowanie, przewiązanie, wpinki,  zjazdy) tak byście się wspinali bezpiecznie. Moja rola na obozie  to rola opiekuna grupy, osoby organizującej logistykę  na miejscu od Waszego wyjazdu   z Polski  do Waszego przyjazdu, ale również w przypadku Paklenicy jednak górskiego rejonu to również rola instruktora i znawcy rejonu.  W Paklenicy byłem kilkanaście razy z kursantami i wielokrotnie na moich prywatnych wspinaczkowych wyjazdach ,  jeżdżę tam od 20 lat. Przed przyjazdem zadbam o zabranie przez Was odpowiedniej ilości sprzętu bo będziecie wpinać się na własnym sprzęcie a każdy bagażnik ma jednak limit i nie każdy musi przywozić linę, expresy. Na miejscu zarezerwuje w dobrej cenie  apartamenty  w jednym ze sprawdzonych pensjonatów,  nie daleko od parku Paklenica, gdzie będzie klimatyzacja i będzie na tyle daleko od drogi ze można będzie spać. Nie będziesz miał partnera to pomogę ci go dobrać z grupy jaka się stworzy, będę Was miksował w trakcie tak byś na obozie poznał/ła  potencjalnych swoich przyszłych partnerów wspinaczkowych. Będziemy chodzić całą grupą na wspinanie , przy tych bardziej odległych czy ustronnych sektorach  pokaże jak w nie trafić, (a Paklenica ma wyjątkowo trudne do odnalezienia niektóre drogi czy sektory) i zaoszczędzimy   drogi „na skruty”. Będę  się z Wami wspinał  podpowiadał  kolejne wyciągi czy pomagał odnajdywać drogę w ścianie jeżeli będziemy na wspinaniu wielowyciągowym,  przy trudnym dla ciebie RP powieszę ci ekspresy, czy wręcz przeprowadzę wyciąg jeżeli będziecie mieć problem .  Ze szczytu poprowadzę właściwą drogą zejściową, czy linią zjazdów. Będę podpowiadał jak się odżywiać i jak odpoczywać  tak by kolejne dni były coraz bardziej efektywne.  Po wspinaniu pokaże Wam dzikie plaże z piaskiem  i bez jeżowców, gdzie  odpoczynek zaraz po wspinaniu jest najlepszym regeneracją dla mięśni . Wieczorami będę z Wami chodził do, miejscowych restauracyjek, pokażę  gdzie można kupić  lokalne produkty  u miejscowych Chorwatów. Będziesz mieć jakieś problemy mięśniowe, stawowe czy więzadłowe  to  jako mgr rehabilitacji  doradzę  co robić, jeżeli będą  to  inne poważne problemy zdrowotne  to zadbam o  lekarza.  W razie jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia  wspinaczkowego  udzielę pierwszej pomocy  i ściągnę specjalistyczne służby ratunkowe .

Jest jeszcze kilka spraw, które nie sprawdzone mogą położyć się cieniem na pierwszym waszym samodzielnym wyjeździe  do Paklenicy, dlatego warto pojechać na obóz i mieć tam wakacje wspinaczkowe.

 

 

Gdzie będziemy się wspinać?

 

Wspinać będziemy się w kanionie na terenie   Parku Narodowego Paklenica, który oddalony  jest około 3 km od miejsca gdzie śpimy. Dojazd na Parking w środku kanionu zabiera kilka minut. Skała po jakiej będziemy się wspinać to  wapień śródziemnomorski często o bardzo dużym tarciu, w zasadzie nie ma tam wyślizganych dróg. Wspinanie jest w przeważającej części pionowe lub delikatnie położone, czasami zdarzają się  przewieszenia.

Drogi  w Paklenicy  są najczęściej o charakterze wytrzymałościowym, stoi się na wszystkim, niewiele dróg ma  balderowe miejsca. Standardowe długości wyciągów  to 40 metrów , czasami dłuższe dlatego dobrze mieć linę połówkową co najmniej 50 metrową  i 20 expresów na zespół.

Paklenica to kanion w górach Velebitu i czasami jak w Tatrach i tutaj wieje Halny-Bora, nawet jesienią choć to rzadkość, w takiej sytuacji   będziemy jeździć  w jeden z pobliskich rejonów zastępczych skałkowych.

 

 

Program obozu?

 

1 dzień wyjazd z Krakowa po 10-12 godzinach przyjazd na miejsce, zakwaterowanie.

2 dzień: wspinanie 

3 dzień wspinanie

4 dzień wspinanie

5 dzień wspinanie

6 dzień wspinanie

7 dzień wspinanie

8 dzień  wspinanie

9 dzień powrót do Krakowa

Oczywiście czeka nas co najmniej jeden dzień przerwy w  programie obozu,  zwiedzanie wysp, Zadaru  czy inna   preferowana forma odpoczynku.

 

Gdzie będziemy mieszkać?

 

 

Będziemy mieszkać w miejscowości Starigrad Paklenica  w pensjonacie/studiu o standardzie  europejskim **/***. W pokojach zasięg sieci internetowej, toaleta, natrysk w apartamencie, mała kuchnia, balkonik cena apartamentów to 8-12 euro w zależności od lokalizacji i standardu, dodatkowo płatna jest klimatyzacja między 3-5 euro/dzień, ale w miesiącach gdy są obozy nie ma potrzeby jej używać.  Pokoje i łazienka  są  co 3 dni sprzątane, pościel i ręczniki są  zmieniane.

 

 

Przygotowanie przed wyjazdem !

 

Warto się  do  obozu  przygotować podbudowując w Polsce parametr wytrzymałości i rozwspinania( nie przekłada się tylko rozpinanie ze ścianki, warto pojechać w skałki przed wyjazdem). Zalecam okres przygotowawczy przedwyjazdowy jak najdłuższy . Jeżeli jednak nie będziesz  mieć czasu wcześniej  na trening to nawet  kilka dni w skałkach czy na ściance zwiększy zdecydowanie twój komfort wspinania .  Nie wymagam od uczestników obozu  ponadprzeciętnej kondycji i sprawności fizycznej, powinniście wspinać się OS co najmniej na poziomie V- kowym,   jeżeli jednak posiadasz jakiekolwiek dolegliwości zdrowotne, które mogą uniemożliwić  Ci swobodne uczestniczenie w obozie to muszę  o tym wiedzieć!

 

Paklenica- lokalizacja, pogoda, mieszkańcy?

 

Paklenca to część Chorwackiej  Riviery w niedalekiej odległości od Zadaru. Góry Velebitu niejako schodzą tu bezpośrednio do morza.  Paklenica to kanion, ale również  miejscowość  wczasowa skrótowo nazywana Paklenica  jednak o poprawnej  nazwie Starigrad Paklenica- warto właściwą wpisać do GPS-u jadąc z Polski bo w Chorwacji kilka godzin dalej jest miejscowość o nazwie Paklenica i  lądowali już tam napaleni  wspinacze z Polski. Lokalizacja sprawia że  załamania pogody z morza północnego mogą tam już nie docierać, a  sama Paklenica często  jest pod wpływem wyżu znad Afryki czy Azji. Miejscowi Chorwaci, którzy są rdzennymi mieszkańcami tych ziem i Słowianami  zajmują się turystyką, usługami, prowadzeniem restauracji, rolnictwem. Uprawa fig, winogron  do dzisiaj pozostają w kultywowanej tradycji, spokojnych Chorwatów. Drzew jest niewiele jednak kanion ma ich zdecydowanie więcej do tego wszędzie zioła  i popularne jest też pszczelarstwo,  pasieki widoczne są w wielu miejscach.  W samym kanionie  wypasają się  pól dzikie kozy, jak  i często można spotkać osły które donoszą jedzenie do wyżej położonych schronisk Velebitu .

 

Zagrożenia ?

 

 

Najczęstszym zagrożeniem jest bardzo ostry wapień śródziemnomorski, który rewelacyjnie trzyma, ale może też kaleczyć opuszki palców przy nieumiejętnym wspinaniu. W samym  kanionie  pada rzadko, niemniej czasami zdarzają się  bardzo gwałtowne burze i przebywanie wtedy w skałach czy nawet w grotach może być niebezpieczne, dlatego każdego dnia sprawdzam zapowiedzi pogody i do nich dobieram sektory  czy drogi tak by w razie czego bezpiecznie schronić się w samochodzie. Podejście pod skałki  jest ścieżkami od 10 do 20 min, pod drogi wielowyciągowe podchodzi się między 10 a 30 minut. Podchodzi  się  wśród ziół czasami  toksycznych wiec pokażę wam jakich nie dotykać. Nie wolno także  łapać uciekających patyków – czasami    pod skałami można zobaczyć węże , takie jak   żmija Rogata i Miedzianka czyli niejadowitego Gniewosza  Plamiastego.  Morze jest czyste  niestety z dużą ilością jeżowców  więc trzeba mocno uważać na czym się staje.  Na miejscu jest jednostka górskich służb ratunkowych – odpowiednik naszego TOPR-u.

 

Jak dostać się do Paklenicy?

 

Do Paklenicy wyjedziemy z Krakowa o godzinie 08:00. Jedziemy przez Gliwice, Brno, Wiedeń Gratz, Słowenie, Zagrzeb, mogę zabrać cię po drodze. Trasa zajmie nam moim samochodem około 12 godzin.  Musimy się niestety zrzucić na paliwo i w zależności od ilości osób będzie to  120 euro lub 140 euro.

 

 

 

 

 

 

Koszty:

 

Koszty obozu na osobę :

 

120-140 euro transport  Kraków-Paklenica-Kraków

30 euro wejściówki do Parku

90 euro zakwaterowanie

1200 zł  moja gaża

.

Bistra oraz restauracyjki  oferują posiłki w cenie 4 euro śniadanie i 6-9 euro kolacja. Można gotować w kuchni z lokalnych produktów, jest kilka marketów a ceny w nich nie odbiegają znacząco od Polskich.

 

Terminy?

 

Działalność  w Paklenicy  planuje w miesiącach optymalnych temperaturowo tak by można się było jeszcze wspinać w cieniu ale też  dało się  wspinać  w słońcu  rano czy popołudniu czyli   druga połowa września  /październik. Wiosną w kwietniu i maju bardzo często wieje silny tamtejszy wiatr Halny-Bora,  a w lecie  jest zbyt gorąco i trzeba wstawać o piątej rano żeby się powspinać bo od 12 tej wszystko jest w słońcu a popołudniami zbyt nagrzane nawet w cieniu.  Jesień jest  optymalnym czasem na Paklence i można się jeszcze kąpać w morzu.

Poniżej terminy obozów w Paklenicy. Należy dodać jeszcze dzień na dojazd i dzień na powrót.

 

25.09-01.10.2016

02.10-08.10.2016

 

Przy grupach zorganizowanych od 3 osób istnieje możliwość indywidualnego dopasowania terminu obozu.

 

 

 

 

Jak się zapisać:

 

Najlepiej wyślij mi maila: info.changi@gmail.com , lub zadzwoń +48663555335( często jestem w miejscach bez zasięgu, lub nie mogę rozmawiać-oddzwaniam). Potem konieczna  będzie wpłata zadatku wysokości 400 zł na nr konta: 58114020170000480212371565  Piotr Sztaba  Changi  ul Sodowa 19/22 30-376 Kraków. W tytule przelewu  proszę podać nazwę i termin obozu. Koniecznie wyślij  mi maila potwierdzającego wykonanie przelewu – możemy stracić kontakt jeżeli wcześniej go od ciebie nie dostałem.  Zadatek gwarantuje miejsce w maksymalnie czteroosobowej  grupie, zadatek jest bezzwrotny jeżeli nie stawisz się na obozie. Po wpłacie zadatku potwierdzę ci mailem rezerwacje miejsca i doślę kolejne informacje. Najpóźniej pierwszego dnia obozu konieczna będzie przedpłata pozostałej części, która  jest bezzwrotna jeżeli z obozu zrezygnujesz .

 

 

 

Co musisz przywieść:

 

 

pieniądze

karty płatnicze( są bankomaty)

dowód osobisty lub paszport

ubezpieczanie kosztów leczenia ( wystarczy europejska karta zdrowia)

jasna czapka z daszkiem i osłoną karku typu „legia cudzoziemska”

bielizna, skarpetki

podkoszulki, krótkie spodenki, długie spodnie wspinaczkowe

primaloft lub grubszy polar

kąpielówki, strój kąpielowy

kurtka przeciwdeszczowa

latarka czołowa

okulary przeciwsłoneczne z ochroną UV,

torba podróżna

krem natłuszczający z filtrem UV co najmniej 30-ka

krem na regeneracje opuszków ,dłoni

lekkie obuwie domowe , przydatne również pod prysznic, typu croksy

buty podej sciowe w skałki, poniżej kostki, lekkie

telefon+ ładowarka

podstawowe kosmetyki

plecak około  30 litrów – lekki

buty do wspinania

uprząż

kask

3 zakręcane karabinki typu HMS

przyrząd zjazdowy typu „kubek”

woreczek na magnezję

20 expresów na zespół

 dwie żyły liny połówkowej  kości

frendy

taśmy

( dogramy  przed wyjazdem kto co zabiera na obóz ze sprzętu wspinaczkowego, jeżeli nie będziecie mieć to będziecie mogli pożyczyć od mnie za niewielką dopłatą)

.

 

STB_2967 STA_3175 IMG_3646 IMG_3499 IMG_3436 IMG_3427 IMG_3184 IMG_3158 IMG_3096 IMG_3088 IMG_3030 IMG_3014 IMG_2344 IMG_1733 IMG_1731 IMG_0598 DSCN4238 DSCN4169 9