Obóz wspinaczki wielowyciągowej w Paklenicy
Jeżeli chcesz pod okiem instruktora PZA podnieść swoje umiejętności wspinaczkowe na drogach wielowyciagowych to trafiłeś właściwie. W Paklenicy są setki pięknych dróg wielowyciągowych, dobra asekuracja , lita skałą, południowy klimat , morze, smaczna kuchnia , gościnni Chorwaci do tego przystępne ceny.
Formuła obozu i moja rola ?
Jestem instruktorem PZA , ale tym razem nie będziemy się szkolić, na obóz zapraszam wspinaczy umiejących się już wspinać i asekurować i wspinających się i będących co najmniej po kursie wspinaczki wielowyciągowym lub Taternickim. Jako instruktor pierwszego dnia zunifikuje Waszą wiedzę asekuracyjną w podstawowym zakresie( asekurowanie, przewiązanie, wpinki, zjazdy) tak byście się wspinali bezpiecznie. Moja rola na obozie to rola opiekuna grupy, osoby organizującej logistykę na miejscu od Waszego wyjazdu z Polski do Waszego przyjazdu, ale również w przypadku Paklenicy jednak górskiego rejonu to również rola instruktora i znawcy rejonu. W Paklenicy byłem kilkanaście razy z kursantami i wielokrotnie na moich prywatnych wspinaczkowych wyjazdach , jeżdżę tam od 20 lat. Przed przyjazdem zadbam o zabranie przez Was odpowiedniej ilości sprzętu bo będziecie wpinać się na własnym sprzęcie a każdy bagażnik ma jednak limit i nie każdy musi przywozić linę, expresy. Na miejscu zarezerwuje w dobrej cenie apartamenty w jednym ze sprawdzonych pensjonatów, nie daleko od parku Paklenica, gdzie będzie klimatyzacja i będzie na tyle daleko od drogi ze można będzie spać. Nie będziesz miał partnera to pomogę ci go dobrać z grupy jaka się stworzy, będę Was miksował w trakcie tak byś na obozie poznał/ła potencjalnych swoich przyszłych partnerów wspinaczkowych. Będziemy chodzić całą grupą na wspinanie , przy tych bardziej odległych czy ustronnych sektorach pokaże jak w nie trafić, (a Paklenica ma wyjątkowo trudne do odnalezienia niektóre drogi czy sektory) i zaoszczędzimy drogi „na skruty”. Będę się z Wami wspinał podpowiadał kolejne wyciągi czy pomagał odnajdywać drogę w ścianie jeżeli będziemy na wspinaniu wielowyciągowym, przy trudnym dla ciebie RP powieszę ci ekspresy, czy wręcz przeprowadzę wyciąg jeżeli będziecie mieć problem . Ze szczytu poprowadzę właściwą drogą zejściową, czy linią zjazdów. Będę podpowiadał jak się odżywiać i jak odpoczywać tak by kolejne dni były coraz bardziej efektywne. Po wspinaniu pokaże Wam dzikie plaże z piaskiem i bez jeżowców, gdzie odpoczynek zaraz po wspinaniu jest najlepszym regeneracją dla mięśni . Wieczorami będę z Wami chodził do, miejscowych restauracyjek, pokażę gdzie można kupić lokalne produkty u miejscowych Chorwatów. Będziesz mieć jakieś problemy mięśniowe, stawowe czy więzadłowe to jako mgr rehabilitacji doradzę co robić, jeżeli będą to inne poważne problemy zdrowotne to zadbam o lekarza. W razie jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia wspinaczkowego udzielę pierwszej pomocy i ściągnę specjalistyczne służby ratunkowe .
Jest jeszcze kilka spraw, które nie sprawdzone mogą położyć się cieniem na pierwszym waszym samodzielnym wyjeździe do Paklenicy, dlatego warto pojechać na obóz i mieć tam wakacje wspinaczkowe.
Gdzie będziemy się wspinać?
Wspinać będziemy się w kanionie na terenie Parku Narodowego Paklenica, który oddalony jest około 3 km od miejsca gdzie śpimy. Dojazd na Parking w środku kanionu zabiera kilka minut. Skała po jakiej będziemy się wspinać to wapień śródziemnomorski często o bardzo dużym tarciu, w zasadzie nie ma tam wyślizganych dróg. Wspinanie jest w przeważającej części pionowe lub delikatnie położone, czasami zdarzają się przewieszenia.
Drogi w Paklenicy są najczęściej o charakterze wytrzymałościowym, stoi się na wszystkim, niewiele dróg ma balderowe miejsca. Standardowe długości wyciągów to 40 metrów , czasami dłuższe dlatego dobrze mieć linę połówkową co najmniej 50 metrową i 20 expresów na zespół.
Paklenica to kanion w górach Velebitu i czasami jak w Tatrach i tutaj wieje Halny-Bora, nawet jesienią choć to rzadkość, w takiej sytuacji będziemy jeździć w jeden z pobliskich rejonów zastępczych skałkowych.
Program obozu?
1 dzień wyjazd z Krakowa po 10-12 godzinach przyjazd na miejsce, zakwaterowanie.
2 dzień: wspinanie
3 dzień wspinanie
4 dzień wspinanie
5 dzień wspinanie
6 dzień wspinanie
7 dzień wspinanie
8 dzień wspinanie
9 dzień powrót do Krakowa
Oczywiście czeka nas co najmniej jeden dzień przerwy w programie obozu, zwiedzanie wysp, Zadaru czy inna preferowana forma odpoczynku.
Gdzie będziemy mieszkać?
Będziemy mieszkać w miejscowości Starigrad Paklenica w pensjonacie/studiu o standardzie europejskim **/***. W pokojach zasięg sieci internetowej, toaleta, natrysk w apartamencie, mała kuchnia, balkonik cena apartamentów to 8-12 euro w zależności od lokalizacji i standardu, dodatkowo płatna jest klimatyzacja między 3-5 euro/dzień, ale w miesiącach gdy są obozy nie ma potrzeby jej używać. Pokoje i łazienka są co 3 dni sprzątane, pościel i ręczniki są zmieniane.
Przygotowanie przed wyjazdem !
Warto się do obozu przygotować podbudowując w Polsce parametr wytrzymałości i rozwspinania( nie przekłada się tylko rozpinanie ze ścianki, warto pojechać w skałki przed wyjazdem). Zalecam okres przygotowawczy przedwyjazdowy jak najdłuższy . Jeżeli jednak nie będziesz mieć czasu wcześniej na trening to nawet kilka dni w skałkach czy na ściance zwiększy zdecydowanie twój komfort wspinania . Nie wymagam od uczestników obozu ponadprzeciętnej kondycji i sprawności fizycznej, powinniście wspinać się OS co najmniej na poziomie V- kowym, jeżeli jednak posiadasz jakiekolwiek dolegliwości zdrowotne, które mogą uniemożliwić Ci swobodne uczestniczenie w obozie to muszę o tym wiedzieć!
Paklenica- lokalizacja, pogoda, mieszkańcy?
Paklenca to część Chorwackiej Riviery w niedalekiej odległości od Zadaru. Góry Velebitu niejako schodzą tu bezpośrednio do morza. Paklenica to kanion, ale również miejscowość wczasowa skrótowo nazywana Paklenica jednak o poprawnej nazwie Starigrad Paklenica- warto właściwą wpisać do GPS-u jadąc z Polski bo w Chorwacji kilka godzin dalej jest miejscowość o nazwie Paklenica i lądowali już tam napaleni wspinacze z Polski. Lokalizacja sprawia że załamania pogody z morza północnego mogą tam już nie docierać, a sama Paklenica często jest pod wpływem wyżu znad Afryki czy Azji. Miejscowi Chorwaci, którzy są rdzennymi mieszkańcami tych ziem i Słowianami zajmują się turystyką, usługami, prowadzeniem restauracji, rolnictwem. Uprawa fig, winogron do dzisiaj pozostają w kultywowanej tradycji, spokojnych Chorwatów. Drzew jest niewiele jednak kanion ma ich zdecydowanie więcej do tego wszędzie zioła i popularne jest też pszczelarstwo, pasieki widoczne są w wielu miejscach. W samym kanionie wypasają się pól dzikie kozy, jak i często można spotkać osły które donoszą jedzenie do wyżej położonych schronisk Velebitu .
Zagrożenia ?
Najczęstszym zagrożeniem jest bardzo ostry wapień śródziemnomorski, który rewelacyjnie trzyma, ale może też kaleczyć opuszki palców przy nieumiejętnym wspinaniu. W samym kanionie pada rzadko, niemniej czasami zdarzają się bardzo gwałtowne burze i przebywanie wtedy w skałach czy nawet w grotach może być niebezpieczne, dlatego każdego dnia sprawdzam zapowiedzi pogody i do nich dobieram sektory czy drogi tak by w razie czego bezpiecznie schronić się w samochodzie. Podejście pod skałki jest ścieżkami od 10 do 20 min, pod drogi wielowyciągowe podchodzi się między 10 a 30 minut. Podchodzi się wśród ziół czasami toksycznych wiec pokażę wam jakich nie dotykać. Nie wolno także łapać uciekających patyków – czasami pod skałami można zobaczyć węże , takie jak żmija Rogata i Miedzianka czyli niejadowitego Gniewosza Plamiastego. Morze jest czyste niestety z dużą ilością jeżowców więc trzeba mocno uważać na czym się staje. Na miejscu jest jednostka górskich służb ratunkowych – odpowiednik naszego TOPR-u.
Jak dostać się do Paklenicy?
Do Paklenicy wyjedziemy z Krakowa o godzinie 08:00. Jedziemy przez Gliwice, Brno, Wiedeń Gratz, Słowenie, Zagrzeb, mogę zabrać cię po drodze. Trasa zajmie nam moim samochodem około 12 godzin. Musimy się niestety zrzucić na paliwo i w zależności od ilości osób będzie to 120 euro lub 140 euro.
Koszty:
Koszty obozu na osobę :
120-140 euro transport Kraków-Paklenica-Kraków
30 euro wejściówki do Parku
90 euro zakwaterowanie
1200 zł moja gaża
.
Bistra oraz restauracyjki oferują posiłki w cenie 4 euro śniadanie i 6-9 euro kolacja. Można gotować w kuchni z lokalnych produktów, jest kilka marketów a ceny w nich nie odbiegają znacząco od Polskich.
Terminy?
Działalność w Paklenicy planuje w miesiącach optymalnych temperaturowo tak by można się było jeszcze wspinać w cieniu ale też dało się wspinać w słońcu rano czy popołudniu czyli druga połowa września /październik. Wiosną w kwietniu i maju bardzo często wieje silny tamtejszy wiatr Halny-Bora, a w lecie jest zbyt gorąco i trzeba wstawać o piątej rano żeby się powspinać bo od 12 tej wszystko jest w słońcu a popołudniami zbyt nagrzane nawet w cieniu. Jesień jest optymalnym czasem na Paklence i można się jeszcze kąpać w morzu.
Poniżej terminy obozów w Paklenicy. Należy dodać jeszcze dzień na dojazd i dzień na powrót.
25.09-01.10.2016
02.10-08.10.2016
Przy grupach zorganizowanych od 3 osób istnieje możliwość indywidualnego dopasowania terminu obozu.
Jak się zapisać:
Najlepiej wyślij mi maila: info.changi@gmail.com , lub zadzwoń +48663555335( często jestem w miejscach bez zasięgu, lub nie mogę rozmawiać-oddzwaniam). Potem konieczna będzie wpłata zadatku wysokości 400 zł na nr konta: 58114020170000480212371565 Piotr Sztaba Changi ul Sodowa 19/22 30-376 Kraków. W tytule przelewu proszę podać nazwę i termin obozu. Koniecznie wyślij mi maila potwierdzającego wykonanie przelewu – możemy stracić kontakt jeżeli wcześniej go od ciebie nie dostałem. Zadatek gwarantuje miejsce w maksymalnie czteroosobowej grupie, zadatek jest bezzwrotny jeżeli nie stawisz się na obozie. Po wpłacie zadatku potwierdzę ci mailem rezerwacje miejsca i doślę kolejne informacje. Najpóźniej pierwszego dnia obozu konieczna będzie przedpłata pozostałej części, która jest bezzwrotna jeżeli z obozu zrezygnujesz .
Co musisz przywieść:
pieniądze
karty płatnicze( są bankomaty)
dowód osobisty lub paszport
ubezpieczanie kosztów leczenia ( wystarczy europejska karta zdrowia)
jasna czapka z daszkiem i osłoną karku typu „legia cudzoziemska”
bielizna, skarpetki
podkoszulki, krótkie spodenki, długie spodnie wspinaczkowe
primaloft lub grubszy polar
kąpielówki, strój kąpielowy
kurtka przeciwdeszczowa
latarka czołowa
okulary przeciwsłoneczne z ochroną UV,
torba podróżna
krem natłuszczający z filtrem UV co najmniej 30-ka
krem na regeneracje opuszków ,dłoni
lekkie obuwie domowe , przydatne również pod prysznic, typu croksy
buty podej sciowe w skałki, poniżej kostki, lekkie
telefon+ ładowarka
podstawowe kosmetyki
plecak około 30 litrów – lekki
buty do wspinania
uprząż
kask
3 zakręcane karabinki typu HMS
przyrząd zjazdowy typu „kubek”
woreczek na magnezję
20 expresów na zespół
dwie żyły liny połówkowej kości
frendy
taśmy
( dogramy przed wyjazdem kto co zabiera na obóz ze sprzętu wspinaczkowego, jeżeli nie będziecie mieć to będziecie mogli pożyczyć od mnie za niewielką dopłatą)
.