Podstawowy kurs skałkowy

Podstawowy kurs skałkowy

Podstawowy kurs skałkowy trwający sześć dni, realizuje według programu PZA . Przygotuje cię on do samodzielnego i bezpiecznego uprawiania klasycznej wspinaczki skałkowej, na drogach jedno i kilku wyciągowych, jak i na sztucznej ścianie. Przeznaczony jest dla osób zaczynających przygodę wspinaczkową, jak i dla bywalców ściankowych czy skałkowych, którzy chcieli by swoją wiedzę o bezpiecznym wspinaniu poszerzyć czy ugruntować pod okiem fachowca.
Ukończenie tego kursu przygotuje cię do dalszej nauki wspinania w górach z możliwością skierowania na kurs taternicki czy wspinaczki wielowyciągowej. Kurs ten łączy kurs wspinania na drogach ubezpieczonych i kurs nauki wspinania na własnej asekuracji.

Czego uczę na zajęciach praktycznych:
• Zapoznania się ze sprzętem –uprząż, karabinki, ekspresy, taśmy, liny, plecaki, płachty na linę, woreczek na magnezję, buty, przyrządy asekuracyjne itd
• Wiązania podstawionych węzłów- kluczka, ósemka, taśmowy (równoległy), półwyblinka, wyblinka, flagowy, prusik, bloker, stoper taśmowy; zwijanie i przenoszenie liny
• Zakładania różnych stanowisk w zależności od potrzeby sytuacyjnej( angielskie, pajączek, motylek)
• Wspinania na wędkę
• Wspinania na drogach ubezpieczonych jedno i wielowyciągowch
• Zjazdów na drogach jedno i wielowyciągowych
• Zapoznanie się ze sprzętem do własnej asekuracji- kostki, frendy, camy, lincamy, tricamy, naturalne punkty asekuracyjne
• Nauka wspinania na drogach wymagającej użycia własnej asekuracji
• Prawidłowego prowadzenia liny jednożyłowej; opcjonalnie dodatkowo dwużyłowej
• Obsługi kilku przyrządów asekuracyjnych- jednego automatycznego, oraz wyłapywania lotów na zrzutni
• Metod autoratownictwa takich jak: podchodzenia na linie, metoda U, uwalnianie górnego przyrządu, bezpieczny zjazd z pojedynczego ringa , opuszczanie poszkodowanego partnera.

Dodatkowo :
• Poznasz szereg formacji skalnych, czyli np.: czym się różni zacięcie od okapu i jak pokonywać, rysy, kominy czy płyty itd.
• Wysłuchasz dużej ilości informacji teoretycznych w czasie wykładów wplecionych w przerwy między zajęciami praktycznymi z tematów takich jak: niebezpieczeństwa wspinaczki skałkowej, liny, karabinki, taśmy ich użytkowanie, współczynnik odpadnięcia, siła graniczna, wydłużenie liny, skale trudności, rejony wspinaczkowe, ochrona przyrody, rodzaje wspinania, etyka wspinaczkowa.
• Podpowiem jak znaleźć odpowiedniego partnera w skałki, gdzie trenować po ukończeniu kursu i jak planować swoją dalszą karierę wspinaczkową. Okiem fachowca zobaczę a potem podzielę się informacją o twoich mocnych i słabych stronach.

Inwestycja:
Cena kursu to 750 zł, przy zorganizowanej pełnej grupie cena kursu to 700. Dla zorganizowanych grup z Klubów Wysokogórskich zrzeszonych w PZA do podanych cen daję zniżkę 5%
Konieczna jest wpłata zadatku wysokości 300 zł na nr konta: 58114020170000480212371565 Piotr Sztaba ul Sodowa 19/22 30-376 Kraków. W tytule przelewu proszę podać Imię i nazwisko, nazwę i termin kursu, oraz wysłać maila z informacją o wysłaniu zadatku- możemy stracić kontakt jeżeli wcześniej od ciebie go nie dostałem, zablokuje miejsce i mailem wyślę ci potwierdzenie rezerwacji.

Jak i gdzie uczę:
Zajęcia rozpoczynają się w skałkach o godzinie 08:00 i najczęściej kończą o 17:00. Dobrze jeżeli posiadasz własne buty wspinaczkowe, jeżeli nie masz to będziesz mógł je pożyczyć u mnie w cenie 25 zł/ za cały kurs. Cały niezbędny, atestowany sprzęt dostarczę ja w cenie kursu.
Kurs prowadzę w miłej i koleżeńskiej atmosferze w cichych miejscach dolinek podkrakowskich i ostańców jerzmanowickich. Znam dolinki podkrakowskie od 25 lat, mam wiele wariantów szkoleniowych uwzględniających umiejętności kursantów oraz możliwości pogodowe.
Istnieje możliwość kursu prowadzonego częściowo w dolinkach podkrakowskich a częściowo w Sokolikach.

Swoje instruktorskie zadanie widzę w nauczeniu szeregu „twardych-technicznych” umiejętności niezbędnych do wspinania w skałach, ale też obserwacji „świata” kursanta, zachęcaniu, stopowaniu. Kursy ze mną jak mówią sami kursanci to „nie fabryka wafli”, będzie zmęczenie, radość, trochę przygody, potężna dawka nowej wiedzy. Po kursie zostajecie sami ze swoją dojrzałością skalną do której chce Was przygotować. W pracy pomaga mi moje wcześniejsze kilkunastoletnie doświadczenie pracy w firmie szkoleniowej „Pathways” zajmującej się rozwojem ludzi. Szkolę metodyką jakiej nauczyłem się na kursie instruktora Polskiego Związku Alpinizmu, od siebie dodaje empatie, zaangażowanie i bardzo duże doświadczenie pracy z ludźmi. Od 2011 pracuje intensywnie jako instruktor PZA , przeszkoliłem bardzo wiele grup na kursach Skałkowych, Taternickich, Lawinowych, Nawigacji, Zimowej Turystyki Wysokogórskiej, Lodowcowych. Często spotykam swoich kursantów w Alpach, Tatrach i skałkach co jest dla mnie dużą satysfakcją z wykonywanej pracy.

Baza noclegowa:
Bazą noclegową jest pensjonat w Bolechowicach www.paczynscy.pl posiadający pokoje 2-3-4 osobowe z łazienkami, świetlicę i kuchnię do dyspozycji gości. Kursanci indywidualnie dokonuję rezerwacji w ośrodku.
Co Musisz przywieść na kurs:
Zapewniam cały sprzęt asekuracyjny, liny uprzęże, kaski, karabinki etc. Sprzęt posiada niezbędne normy europejskie oraz atest UIAA. Możesz przywieść swoje buty wspinaczkowe dopasowane do stopy bez skarpetek przy delikatnie podgiętych palcach- nieopinające zbyt mocno z góry czy boku( nie za wąskie). Jeżeli ich jeszcze nie posiadasz to pożyczysz u mnie. Nie oczekuje ponadprzeciętnej sprawności fizycznej jeżeli jednak posiadasz dolegliwości które mogły by uniemożliwić Ci swobodne uczestniczenie w kursie to muszę o nich wiedzieć!
Co otrzymasz po kursie:
Po skończonym kursie wysyłam mailem materiały szkoleniowe, listę lektur, dyplom, zdjęcia . Otrzymasz też solidne podstawy do dalszego rozwoju wspinaczkowego i jeżeli będziesz gotów/wa to rekomendacje na kurs Taternicki.

 

sokoliki karina IMG_6947 IMG_6912 IMG_4049 IMG_3769 IMG_3736 IMG_3724 IMG_3684 IMG_0951 IMG_0795 IMG_0729 IMG_0677 IMG_0656 IMG_0448 IMG_0366 IMG_0307 IMG_0280 IMG_0255 IMG_0229 Brzózka _5155948 _5145888