Kurs wspinaczki lodowej

Kurs wspinaczki lodowej

Kurs wspinaczki lodowej skierowany  jest do osób, które myślą o samodzielnym wspinaniu lodowym, są absolwentami podstawowego kursu skałkowego u instruktora PZA i sprawnie poruszają się po drogach co najmniej IV-kowych w lecie. Zapraszam  na niego zarówno nowicjuszy wspinaczki lodowej  jak  i tych, którzy  chcieli  by swoje umiejętności wspinaczki lodowej i  asekuracji  ugruntować czy poszerzyć pod okiem instruktora.  Kurs dzielę na dwa etapy:  pierwszy stopień-podstawowy i drugi stopień-zaawansowany.

 

Czego się nauczysz:

Będzie dużo nowej wiedzy i praktycznych ćwiczeń, które umożliwią ci samodzielne  wspinanie i podejmowanie właściwych decyzji przy ocenie  ryzyka w  czasie wspinanie lodowego.

 

Na pierwszym stopniu-podstawowym:

 

 • Na początku odświeżę niektóre  umiejętności zdobyte na podstawowym kursie wspinaczki skałkowej bo jest to baza naszego działania. Przypomnimy sobie budowanie stanowisk, asekuracja, zjazd na linie itd. Zobaczysz jak te umiejętności stosować je  w warunkach zimowo-lodowych.
 • Będę uczył  Cię poprawnej techniki  wspinania, pokażę jak używać czekanów technicznych  tak byś sprawnie  poruszał  się po lodospadzie ,  będziesz wbijał czy zaczepiał  czekany w cienkim i grubym lodzie , ale również pokażę  jak używać czekanów  przy hamowaniu  upadków na podejściu czy zejściu z lodospadu.
 • Podstawa techniki to praca nóg dlatego nauczę cię jak używać raków w położonym a potem w stromym lodzie, na początek bez czekanów.  Nauczę cię również jak posługiwać się rakami  w terenie śnieżnym czy śnieżno lodowym „łatwym”,  który zdarza się przed i po wspinaniu i gdy już najczęściej nie asekurujemy się liną.
 • Nauczysz się osadzać prawidłowo śruby lodowe i inne punkty asekuracyjne w lodzie.
 • Drugiego dnia poprowadzisz kilka jedno wyciągowych dróg lodowych z samodzielnym zakładaniem stanowisk.
 • Wieczorem na sali będą wykłady ze sprzętu, profilaktyki lawinowej, nawigacji, taktyki, przedstawię literaturę fachową. Pokaże jak ostrzyć czekany, raki i śruby lodowe. Na podejściu i zejściu ze wspinania będę mówił  o żywieniu, treningu, wprowadzę cię w podstawy  fizjologii wysiłku sportowego, podzielę się patentami jak  zachować  komfort termiczny  przez cały dzień akcji wspinaczkowej.

 

Na drugim stopniu –zaawansowanym:

 

 • Powtórzysz umiejętności nabyte na pierwszym stopniu
 • Poprowadzisz drogi wielowyciągowe, ucząc się poprawnie prowadzić wyciąg na żyłach połówkowych dwutorowo, oraz wybierać miejsca bezpieczne  na stanowisko.
 • Będziesz doskonalił swoją technikę wspinania, a ja będę ją na bieżąco korygował.
 • Wieczorem przygotujecie się do drogi na kolejny dzień. Timing, pakowanie, odnalezienie ściany i drogi, plan awaryjny to będą zadania do opracowania. Przygotowując się będziecie korzystać z  przewodników map i zdjęć, oraz wcześniejszych doświadczeń szkoleniowych.
 • Wespniemy się a potem będziemy zjeżdżać drogą  wielowyciągową z Abałakowów lub innych stanowisk lodowych.

 

Warunkami do uczestnictwa w kursie drugiego stopnia  jest ukończony kurs Wspinaczki Lodowej pierwszego stopnia , oraz wymiennie Zimowego  Kursu Turystyki Wysokogórskiej lub Kursu Lawinowego

 

Jak uczę:

 

Swoje  instruktorskie zadanie widzę  w nauczeniu szeregu „twardych-technicznych” umiejętności niezbędnych do wspinaczki lodowej,  ale też  obserwacji „świata” kursanta, zachęcaniu, czasami stopowaniu.  Szkolę w miłej atmosferze, jeżeli się da to na wesoło,  zawsze solidnie  i jak najbezpieczniej.

 Kursy ze mną jak mówią sami kursanci to „nie fabryka  wafli”,  będzie zmęczenie, radość, przygoda, potężna dawka nowej wiedzy.  Po kursie zostaniecie  sami ze swoim wspinaniem lodowym  do czego chce Was przygotować jak najlepiej.

W pracy pomaga mi  moje wcześniejsze kilkunastoletnie doświadczenie pracy  w firmie szkoleniowej „Pathways” zajmującej się rozwojem ludzi.  Szkolę metodyką jakiej nauczyłem się na kursie instruktora PZA,  od siebie dodaje empatie, zaangażowanie  i bardzo duże doświadczenie pracy z ludźmi. Szkolenia prowadzę osobiście, w przypadku wypadków losowych( choroba lub inna poważna awaria) znajduje zastępstwo i zawsze jest to instruktor PZA co najmniej Taternictwa . Od 2011 pracuje intensywnie jako instruktor Polskiego Związku Alpinizmu ,  przeszkoliłem ponad 600  kursantów  na kursach: Skałkowych, Taternickich, Lodowych, Lodowcowych, Turystyki Zimowej, Nawigacji , Lawinowych, Polskiego Himalaizmu Kobiecego, szkoleń specjalistycznych dla GOPR-u,  często spotykam swoich podopiecznych  w Alpach, Tatrach i skałkach co jest dla mnie dużą satysfakcją z wykonywanej pracy.  Więcej o mnie  możesz dowiedzieć się na  stronie PZA www.pza.org.pl  lub  w zakładce o szkole.

 

 

 

Czas trwania kursu i przygotowanie:

 

Pierwszy   i drugi stopień   kursu to   za każdym razem  intensywne  dwa dni. Warto się  do tego przygotować, odświeżając  umiejętności nabyte na kursie skałkowym takie jak: węzły, zjazdy, stanowiska, teoria asekuracji, komendy. Przydatne będzie  bieganie,  a niezastąpione wspinanie ściankowe i zimowa turystyka wysokogórska. Wszyscy będziemy  tworzyć zespół  i Wasza indywidualna  kondycja,  oraz  umiejętności motoryczne  będą zwiększać bezpieczeństwo i komfort  wszystkich uczestników  kursu.  Nie wymagam od kursantów ponadprzeciętnej kondycji i sprawności fizycznej, jeżeli jednak posiadasz jakiekolwiek dolegliwości zdrowotne, które mogą uniemożliwić  Ci swobodne uczestniczenie w kursie to muszę  o tym wiedzieć!

 

 

Gdzie szkolę:

 

Doliną szkoleniową w zależności od warunków lodowych i możliwości kursantów będzie :

Dolina Białej Wody na Słowacji ( ale tu szkole tylko w tygodniu z uwagi na popularność rejonu )

Dolina Staroleśna  na Słowacji

Dolina Pitztal  w Austrii( zawsze kurs łączony I go i II stopnia)

 

 

 

Baza noclegowa:

 

Baza noclegowa   to schronisko u wylotu doliny Białej Wody http://www.tatraforum.sk/index.php/cestovny-ruch/ubytovanie  , lub  jeden ze sprawdzonych  pensjonatów w Jurgowie.  W przypadku gdy szkolenie odbywa się w dolinie Staroleśnej  bazą jest schronisko Hata Zamkowskiego http://www.zamka.sk/. W  Austrii w dolinie  Pitztal to jeden ze sprawdzonych pensjonatów.

 Rezerwacji dla kursantów dokonuję  po wpłacie zadatku.

 

Jak dostać się  na szkolenie:

 

Jeżeli jest to szkolenie w Dolinie Białej Wody czy w Dolinie Staroleśnej to za każdym razem spotykamy się na Łysej Polanie.  Do Austrii dojeżdżamy wspólnie z Krakowa i  jedziemy przez Gliwice, Czechy – mogę zabrać cię również po drodze.

 

Co otrzymasz po kursie:

 

Po kursie otrzymasz zdjęcia, wykłady, zaświadczenie o  ukończeniu kursu.  Na czterodniowym a tym bardziej dwudniowym kursie wspinaczki lodowej  nie nauczysz się wszystkiego od razu. Sam potrzebowałem  na to wielu lat  doświadczeń. Na pewno dostaniesz solidne podstawy i zobaczysz rozważną drogę rozwoju w samodzielności lodowej. Możliwe  że zdecydujesz się na dalszy rozwój pod skrzydłami instruktorów PZA, będziesz wtedy mógł uczestniczyć w obozach lodowych organizowanych przez nich w wielu ośrodkach lodowych w Europie.

 

Inwestycja:

 

Koszt kursu wspinaczki lodowej   pierwszego i drugiego stopnia  przy grupie 3 lub 4 osobowej to  500 zł/osoba.  

Szkolenia indywidualne w grupach 2 osobowych to 750 zł/osoba.

Dla zorganizowanych pełnych grup z Klubów Wysokogórskich zrzeszonych w PZA od podanych cen  przysługuje  zniżka 10%.

 

Dodatkowym kosztem jest koszt noclegów  i transportu:

 

Dolina Białej Wody:  noclegi 7 euro/noc, transport własny, śniadania własne, kolacje w  schronisku czy pensjonacie  30 zł,  lub 8 euro.

 

Dolina Staroleśna: noclegi 15 euro/noc , wyciąg Hrebieniok  8 euro, transport i parking 120 zł do podziału na uczestników kursu, śniadania 5 euro, kolacje 8 euro do kupienia w schronisku.

 

Dolina Pitztal: noclegi 20 euro/noc, viniety + benzyna 300 euro do podziału na uczestników kursu, wyżywienie własne najczęściej przywozimy z Polski produkty i wspólnie gotujemy, kolacje można jeść również w pobliskich  restauracjach około 12-20 euro.

 

Jak się zapisać:

 

Najlepiej wyślij mi maila: info.changi@gmail.com , lub zadzwoń +48663555335( często jestem w miejscach bez zasięgu, lub nie mogę rozmawiać-oddzwaniam). Potem konieczna  będzie wpłata zadatku wysokości 400 zł na nr konta: 58114020170000480212371565  Piotr Sztaba  Changi  ul Sodowa 19/22 30-376 Kraków. W tytule przelewu  proszę podać nazwę i termin kursu. Koniecznie wyślij  mi maila potwierdzającego wykonanie przelewu – możemy stracić kontakt jeżeli wcześniej go od ciebie nie dostałem.  Zadatek gwarantuje miejsce w maksymalnie czteroosobowej grupie kursowej. Zadatek jest bezzwrotny jeżeli nie stawisz się na kursie. Po wpłacie zadatku potwierdzę ci mailem rezerwacje miejsca i doślę kolejne informacje. Najpóźniej pierwszego dnia kursu konieczna będzie przedpłata pozostałej części, która  jest bezzwrotna jeżeli z kursu zrezygnujesz .

 

 

 

 

 

Terminy pierwszego stopnia:

 

25-26.01.2016

16-17.02.2016

 

 

 

Terminy drugiego stopnia:

5-6. 04.2016

 

Termin pierwszego i drugiego stopnia – szkolenie w dolinie Pitztal :

05-10.02.1060- dwa wolne miejsca.

 

Z uwagi na barak warunków lodowych w wyznaczonym terminie  kurs może zostać odwołany !

 

 

Przy grupach zorganizowanych od 3 osób istnieje możliwość indywidualnego dopasowania terminu kursu.

 

 

 

Co musisz przywieść:

 

Zapewniam cały sprzęt niezbędny do auto-ratownictwa lawinowego  i  wspinaczki lodowej( czekany, lina, raki, kask, karabinki etc). Sprzęt jest wiodących marek i posiada niezbędne normy europejskie, oraz normy UIAA.

 

Lista rzeczy niezbędnych do przywiezienia  przez kursanta :

 

Europejska Karta Zdrowia dostępna w oddziałach NFZ, oraz właściwe dla tego typu działalności ubezpieczenie akcji górskiej na czas trwania kursu,  lub całoroczne  ubezpieczenie http://www.alpenvereinpolska.pl/  ,  PZU „Bezpieczny powrót” http://pza.org.pl/news.acs?id=2879546

 

solidne górskie buty zimowe – skórzane (muszą być ciepłe i dobrze zaimpregnowane),  współdziałające z rakami typu: automat czyli posiadające ranty z przodu i tyłu buta- podeszwa sztywna.

czapka (lepiej – kominiarka),

ciepła odzież i bielizna oddychająca ( koniecznie dwa polary, grube spodnie polarowe czy softshelowe- zastępczo mogą być narciarskie,  lekka  kurtka   puchowa lub primaloftowa,

odzież wierzchnia nieprzemakalna – przeciwwiatrowa (kurtka z dużym kapturem oraz spodnie),

wysokie stuptuty-ochraniacze,

zapasowe ciepłe skarpety,

rękawice – co najmniej jedna para grubych i ciepłych łapawic-rękawiczki z jednym palcem,

rękawiczki-dwie pary rękawiczek grubych polarowych pięciopalczastych, albo lepiej pięciopalczastych technicznych dedykowanych do wspinaczki lodowej),

latarka czołowa  z zapasowymi bateriami ,

okulary przeciwsłoneczne ,

gogle (z jak najjaśniejszą szybką),

plecak  ( 45-55 l.),

krem natłuszczający z filtrem UV-bez wody,

obuwie domowe , przydatne również pod prysznic, typu croksy,

termos metalowy (0,75-1,0 l),

telefon+ ładowarka,

kosmetyki, ręcznik,

ciepły śpiwór, kuchenka gazowa + menażka – jeżeli szkolenie jest w Białej Wodzie

Podany ekwipunek osobisty jest niezbędny dla poprawnego uczestnictwa w kursie.

Warto posiadać także:

 

mapę rejonu w skali 1:25000 lub dokładniejszą

kompas

GPS-a

maseczkę przeciwwiatrową,

kijki narciarskie ( teleskopowe),

ogrzewacze chemiczne do rękawiczek i butów – na każdy dzień komplet,

Nie są to rzeczy obowiązkowe, niemniej  znacznie ułatwiają życie.

 

Jeżeli posiadasz to zabierz również z sobą:

raki

dwa czekany wspinaczkowe- techniczne

uprząż

kask

3 zakręcane karabinki typu HMS

przyrząd zjazdowy typu „kubek”

śruby lodowe

 

 

Nic się nie martw jeżeli nie masz jeszcze tego sprzętu to będziesz używał  mojego  i dowiesz się jaki warto zakupić po kursie.