Kurs Zimowej Turystyki Wysokogórskiej

Kurs Zimowej Turystyki Wysokogórskiej

Kurs pierwszego stopnia turystyki zimowej przygotowuje kursantów do samodzielnego poruszania się zimą po górach, o charakterze wysokogórskim, w terenie o niewielkich trudnościach technicznych.
Kurs drugiego stopnia odświeży wiedzę zdobytą na pierwszym stopniu , kursanci zmierzą się z bardziej wymagającą wycieczką wysokogórską, w terenie poza szlakowym. W programie znajdują się zajęcia z nawigacji, oraz zajęcia z auto ratownictwa lodowcowego, przewidywane dla osób myślących o górach wysokich typu lodowcowego.

Czego się nauczysz:

Jako instruktor PZA uczę sprawnego poruszania się po stromych stokach śnieżnych, łatwych w lecie graniach, lub szlakach, sprawnego używania czekana jako narzędzia zarówno do wspinania, ale przede wszystkim do hamowania upadków. Zapoznaje kursantów ze specyfiką warunków zimowych w terenie o charakterze wysokogórskim, prezentuje niezbędny i dobry sprzęt dostępny na rynku.
Przy szkoleniu przygotowującym do zimowej turystyki wysokogórskiej niezbędne jest również wprowadzanie w profilaktykę lawinową, planowanie, oraz nawigacje. Wieczorami na sali szkoleniowej będą wykłady ze sprzętu, błędów, profilaktyki lawinowej, strategii i taktyki, oraz niebezpieczeństw zimowej turystyki wysokogórskiej.

Jak uczę:

Swoje instruktorskie zadanie widzę w nauczeniu szeregu „twardych-technicznych” umiejętności niezbędnych do zimowej turystyki wysokogórskiej, ale też obserwacji „świata” kursanta, zachęcaniu, czasami stopowaniu. Szkolę w miłej atmosferze, jeżeli się da to na wesoło, zawsze jak najbezpieczniej i solidnie.
Kursy ze mną jak mówią sami kursanci to „nie fabryka wafli”, będzie zmęczenie, radość, przygoda, potężna dawka nowej wiedzy. Po kursie zostajecie sami ze swoją dojrzałością górską do której chce Was przygotować.
W pracy pomaga mi moje wcześniejsze kilkunastoletnie doświadczenie pracy w firmie szkoleniowej „Pathways” zajmującej się rozwojem ludzi. Szkolę metodyką jakiej nauczyłem się na kursie instruktora PZA, od siebie dodaje empatie i bardzo duże doświadczenie pracy z ludźmi. Szkolenia prowadzę osobiście, w przypadku wypadków losowych( choroba lub inna poważna awaria) znajduje zastępstwo i zawsze jest to instruktor PZA co najmniej Taternictwa . Od 2011 pracuje intensywnie jako instruktor Polskiego Związku Alpinizmu , przeszkoliłem ponad 600 kursantów na kursach: Skałkowych, Taternickich, Lodowych, Lodowcowych, Turystyki Zimowej, Nawigacji i Lawinowych, Polskiego Himalaizmu Kobiecego, często spotykam swoich podopiecznych w Alpach, Tatrach i skałkach co jest dla mnie dużą satysfakcją z wykonywanej pracy. Więcej o mnie możesz dowiedzieć się na stronie PZA www.pza.org.pl lub w zakładce o szkole.

Czas trwania kursu i przygotowanie:

Pierwszy i drugi stopień kursu to za każdym razem intensywne cztery dni . Warto się przygotować do tego czasu poprzez dłuższe spacery, przydatne będzie truchtanie czy bieganie a niezastąpione wcześniejsze letnie wycieczki po tatrzańskich szlakach. Wszyscy będziemy tworzyć zespół i Wasza indywidualna kondycja, oraz umiejętności motoryczne będą zwiększać bezpieczeństwo i komfort wszystkich uczestników kursu. Nie wymagam od kursantów ponadprzeciętnej kondycji i sprawności fizycznej, jeżeli jednak posiadasz jakiekolwiek dolegliwości zdrowotne, które mogą uniemożliwić Ci swobodne uczestniczenie w kursie to muszę o tym wiedzieć.

Gdzie szkolę:

Doliną szkoleniową będzie dolina Gąsienicowa i bezpośrednie jej otoczenie.

Baza noclegowa:

Baza noclegowa to schronisko Murowaniec w dolinie Gąsienicowej. Rezerwacji dla kursantów dokonuję po wpłacie zadatku. Informacje o bazie znajdziecie na stronie internetowej schroniska Murowaniec http://murowaniec.e-tatry.pl/ .

Jak dostać się do Murowańca:

Do schroniska Murowaniec najlepiej dostać się z Kuźnic w Zakopanym ,szlakiem przez Boczań –około 2,5 godziny pieszej wędrówki, lub szlakiem z Brzezin w okolicy Murzasichla- około 3 godziny, jest to zdecydowanie bezpieczniejsza trasa podejścia i zalecana PRZY STOPNIU ZAGROŻENIA III, czy słabej widoczności( mgła, zadymka, noc). Istnieje możliwość wyjechania kolejką na Kasprowy Wierch z Kuźnic i zejścia do schroniska- około 1 godziny, niemniej przy zalodzonych górach może to być niemożliwa opcja bez posiadania raków, czekana i umiejętności ich użycia.

Co otrzymasz po kursie:

Po kursie otrzymasz zdjęcia, wykłady, zaświadczenie o ukończeniu kursu. Na czterodniowym kursie turystyki zimowej prowadzonej przeze mnie, nie nauczysz się wszystkiego od razu, sam potrzebowałem na to wielu lat i po dwudziestu pięciu latach doświadczeń i kilku latach szkolenia instruktorskiego, cały czas uczę się gór do których mam coraz większą pokorę. Na pewno dostaniesz solidne podstawy i zobaczysz rozważną drogę rozwoju w samodzielności górskiej.

Inwestycja:

Koszt kursu pierwszego stopnia to 700 zł,
dla absolwentów moich kursów cena to 680 zł,
przy zorganizowanej pełnej 6 osobowej grupie koszt na osobę to 650 zł.
Koszt kursu drugiego stopnia to 890 zł, dla absolwentów moich kursów koszt to 860 zł, przy zorganizowanej pełnej czteroosobowej grupie koszt to 830 zł.
Dla zorganizowanych grup z Klubów Wysokogórskich zrzeszonych w PZA od podanych cen przysługuje zniżka 10%.
Dodatkowym kosztem jest koszt noclegów – około 150 zł, oraz wyżywienia w schronisku – około 200 zł.

Jak się zapisać:

Najlepiej wyślij mi maila: info.changi@gmail.com , lub zadzwoń +48663555335( często jestem w miejscach bez zasięgu, lub nie mogę rozmawiać-oddzwaniam). Potem konieczna będzie wpłata zadatku wysokości 400 zł na nr konta: 58114020170000480212371565 Piotr Sztaba Changi ul Sodowa 19/22 30-376 Kraków. W tytule przelewu proszę podać nazwę i termin kursu. Koniecznie wyślij mi maila potwierdzającego wykonanie przelewu – możemy stracić kontakt jeżeli wcześniej go od ciebie nie dostałem. Zadatek gwarantuje miejsce w maksymalnie sześcioosobowej grupie kursowej na pierwszym stopniu i czteroosobowej grupie na drugim stopniu, zadatek jest bezzwrotny jeżeli nie stawisz się na kursie. Po wpłacie zadatku potwierdzę ci mailem rezerwacje miejsca i doślę kolejne informacje. Najpóźniej pierwszego dnia kursu konieczna będzie przedpłata pozostałej części, która jest bezzwrotna jeżeli z kursu zrezygnujesz .

Terminy pierwszego stopnia:

Turnus 1 :10-13.12.2015
Turnus 2 :17-20.12.2015
Turnus 3 : 7-10.01.2016 BRAK WOLNYCH MIEJSC
Turnus 4 : 14-17.01.2016 BRAK WOLNYCH MIEJSC
Turnus 5 : 21-24.01.2016 BRAK WOLNYCH MIEJSC
Turnus 6 :28-31.01.2016
Turnus 7 :4-7.02.2016
Turnus 9 :18-21.02.2016
Turnus 10 :25-28.02.2016 BRAK WOLNYCH MIEJSC
Turnus 11 :3-6.03.2016
Turnus 12 :10-13.03.2016 BRAK WOLNYCH MIEJSC
Turnus 13 :17-20.03.2016 BRAK WOLNYCH MIEJSC
Turnus 15 : 31-03.04.2016
Turnus 16 : 7-10.04.2016
Turnus 17 :14-17.04.2016
Turnus 18 :21-24.04.2016

Terminy drugiego stopnia:

Turnus 8 : 11-14.02.2016
Turnus 14 : 24-27.03.2016

Przy grupach zorganizowanych powyżej 4 osób dla stopnia pierwszego i 3 osób dla stopnia drugiego istnieje możliwość indywidualnego dopasowania terminu kursu.

Co musisz przywieść:

Zapewniam cały sprzęt niezbędny do auto-ratownictwa lawinowego i turystyki zimowej( czekan, lina, raki, kask, karabinki etc). Sprzęt posiada niezbędne normy europejskie, oraz normy UIAA.

Lista rzeczy niezbędnych do przywiezienia przez kursanta :

czapka (lepiej – kominiarka),
ciepła odzież i bielizna oddychająca ( koniecznie dwa polary, grube spodnie polarowe czy softshelowe- zastępczo mogą być narciarskie czy snowbordowe, lekka kurtka puchowa lub primaloftowa,
odzież wierzchnia nieprzemakalna – przeciwwiatrowa (kurtka z dużym kapturem oraz spodnie),
wysokie stuptuty-ochraniacze,
solidne górskie buty zimowe – skórzane (muszą być ciepłe i dobrze zaimpregnowane), współdziałające z rakami- im bardziej sztywna podeszwa tym lepsze,
zapasowe ciepłe skarpety,
rękawice (kilka par, co najmniej jedna para grubych i ciepłych łapawic),
latarka czołowa z zapasowymi bateriami ,
okulary przeciwsłoneczne ,
gogle (z jak najjaśniejszą szybką),
plecak ( 45-55 l.),
krem natłuszczający z filtrem UV-bez wody,
obuwie domowe , przydatne również pod prysznic, typu croksy,
termos metalowy (0,75-1,0 l),
telefon+ ładowarka,
kosmetyki, ręcznik,

Podany ekwipunek osobisty jest niezbędny dla poprawnego uczestnictwa w kursie.

Warto posiadać także:
mapę rejonu w skali 1:25000
kompas
GPS-a
maseczkę przeciwwiatrową,
kijki narciarskie ( teleskopowe),
narty turowe z fokami (oraz umiejętność użycia),
ogrzewacze chemiczne do rękawiczek i butów na każdy dzień,
ciepły śpiwór, kuchenka gazowa + menażka, karimata” lub lepiej „termarest” – jeżeli planujecie biwak w jamie śnieżnej,
Nie są to rzeczy obowiązkowe, niemniej znacznie ułatwiają życie.

Jeżeli posiadasz to zabierz również z sobą:
raki
czekan turystyczny
uprząż
kask
3 zakręcane karabinki typu HMS
przyrząd zjazdowy typu „kubek”

Nic się nie martw jeżeli nie masz jeszcze tego sprzętu to będziesz używał mojego i dowiesz się jaki warto zakupić po kursie.

Program kursu pierwszego stopnia zimowej turystyki wysokogórskiej:
Dzień 1

11:00
Zebranie kursantów w schronisku na jednej z dostępnych sali , przywitanie, przedstawienie i dopełnienie formalności, wpłata ewentualnych zaległych finansów, wydanie sprzętu: kasku, czekana , karabinków, ekspresów, taśm, repów, przyrządu zjazdowego, raków, detektora lawinowego, sondy, łopaty.
Nauka ubierania kasku, dobierania długości czekana, pakowania plecaka.
Łączenie w zespoły, podział sprzętu wspólnego- liny, śruby lodowe etc.
12:30
Rozejście się uczestników do pokojów.
13:00
Zebranie grupy, sprawdzenie sprzętu, kontrola pogody, lawinowa bramka – wyjście w teren.

13:30
Nauka podchodzenia stromym stokiem i nauka hamowania czekanem upadków na bok, na twarz, do tyłu.
Wyszukiwanie w lawinie- może być przeprowadzone po zmroku, nauka procedur i przećwiczenie w terenie do trzech-czterech poszukiwań zasypanych.
16:30 -17:00
Schronisko, przerwa na odświeżenie i posiłek
18:00
Zajęcia praktyczne w schronisku:
Nauka zakładania raków, ubierania uprzęży, wiązania ósemki, wyblinki, półwyblinki, motyla alpejskiego, kluczki, blokera, prusika, skracania liny, buchtowania liny.
Ustalenie godziny wyjścia na kolejny dzień.
20:30
Koniec zajęć.

Dzień 2
08:30
Wyjście w teren.
Procedura wyjścia: sprzęt, pogoda, bramka.
Odżywianie, uzupełnianie płynów, drugi oddech.
Profilaktyka lawinowa w ternie.
Nauka chodzenia w rakach metodą francuską i frontalną,
zjazd z grzyba śnieżnego, wspinanie na wędkę lub po poręczówce w lodzie, mikście, kopanie jamy śnieżnej.
16:00
Schronisko, przerwa na odświeżenie i posiłek
18:00:
Wykłady: sprzęt, profilaktyka lawinowa.
Umówienie się na kolejny dzień.
20:30 Koniec zajęć

Dzień 3

08:30
Wyjcie ze schroniska- wycieczka.
Procedura wyjścia, sprzęt, pogoda, bramka.
Zarządzanie ryzykiem w terenie- WTC.
Kluczowe miejsca trasy.
Nauka asekuracji lotnej , asekuracja z ciała i z bloków.
Szczytowanie lub nie w zależności od pogody i uczestników.
Zejście, najbezpieczniejszą drogą czyli jaką.
16 :00
Powrót do schroniska
18:00
Wykład:. wykłady strategia i taktyka w górach, umówienie się na wyjście na kolejny dzień

Dzień 4

08:30 Wyjście w teren
Procedura wyjścia: sprzęt, pogoda, bramka.
W zależności od uczestników w przypadku grupy znajomych mamy dwie możliwe opcje szkoleniowe.
Pierwsza możliwość to wprowadzenie uczestników w zawiłości nawigacji górskiej, po której w praktyce następuje ugruntowanie zdobytej wiedzy na wycieczce na jednym z otaczających dolinę szczytów. W czasie wycieczki wysokogórskiej kursanci mądrzejsi o trzy dni szkoleniowe pod moim okiem z duża samodzielnością zarządzają wyborem celu, procedurami, planem czasowym, asekuracją, nawigacją, drobnymi sytuacjami awaryjnymi. Taki dzień jest bardzo dobrym przygotowaniem do samodzielnej działalności zimowej wysokogórskiej.
Drugą opcją jest przedstawienie złożoności autoratownictwa lodowcowego. Po krótkich warsztatach praktycznych w schronisku w czasie, których uczę zasad wiązania i poruszania po lodowcu, oraz wyciągania ze szczelin metodą „przeciwwagi” i „flaszencuga”. W praktyce nowe umiejętności ćwiczymy na jednej ze „szczelin” w dolinie Gasienicowej. W czasie takiego dnia szkoleniowego uświadamiam konieczności lodowcowych kursów specjalistycznych.
Gdy grupa jest mieszana czyli uczestnicy się nie znają przed kursem to prowadzę zajęcia z auto ratownictwa szczelinowego.
16:00
Zakończenie szkolenia, zdanie sprzętu.

Program kursu może ulec zmianie z uwagi na bezpieczeństwo kursantów uwzględniające : pogodę, zagrożenie lawinowe, oraz samopoczucie uczestników

Zapraszam

Piotr Sztaba
Instruktor Taternictwa PZA
Instruktor Wspinaczki Wysokogórskiej
Tel: 663555335
info.changi@gmail.com
www.facebook.com/sztaba075 - mamy układ

 

Trawers pod Graną Fajek IMG_9578 IMG_9529 IMG_9528 IMG_9002 IMG_8996 IMG_6620 IMG_6602 IMG_6463 IMG_6456 IMG_6241 IMG_6142 IMG_2931 IMG_0216 DSCF3201 DSC08251 DSC00489 066 - spokojnie, na pewno nie polecisz 065 - zejście Mnichowym Żlebem 9