Kurs Lodowcowy

Kurs „Lodowcowy”
Dla kogo przeznaczony jest ten kurs?

Jeżeli zamierzasz chodzić, wspinać się po Alpach, mażą ci się szczyty Kaukazu czy Himalajów, jesteś już turystą, alpinistą i wielokrotnie chodziłeś po lodowcach ale nie do końca wiedziałeś co trzeba zrobić gdy wpadniesz do szczeliny, słowem dla każdego kto chce wiedzieć jak bezpiecznie poruszać się po lodowcu i jak ratować siebie czy partnerów gdy wpadną do szczeliny. Kurs przeznaczony jest dla absolutnych nowicjuszy górskich jak i osób „ otrzaskanych „ już ze sprzętem czy górskimi przestrzeniami. Do uczestniczenia w kursie nie jest niezbędna ponadprzeciętna kondycja fizyczna.
Czego się nauczysz ?

Kurs przygotuje cię do bezpiecznego poruszania się w terenie lodowcowym i łatwym terenie turystycznym wysoko górskim z pokrywą śnieżną.
• Poznasz sprzęt niezbędny do poruszania się po lodowcu taki jak raki i czekan, karabinki, liny, taśmy, bloczki, śruby lodowe, repy itd, nauczasz się go fachowo używać.
• Poznasz technikę „francuską” poruszania się po lodzie czy twardym śniegu.
• Nauczysz się wyhamowywać czekanem upadki na stromym stoku pokrytym śniegiem czy firniem.
• Poznasz zagrożenia, które czekają na lodowcu, jak ich unikać i jak najbezpieczniej poruszać się po lodowcu.
• Wpadniesz do szczeliny lodowcowej i samodzielnie się z niej wydostaniesz a potem przećwiczymy wydobywanie z niej rannego partnera
• Przećwiczysz, łatwe i bardziej trudne przypadki wyciągania rannego ze szczeliny.
• Nauczysz się samodzielnego wychodzenia ze szczeliny lodowcowej w sytuacji gdy partner nie będzie umiał cię z niej wyciągnąć.
• Przećwiczysz zakładanie własnych stanowisk zjazdowych w lodzie i samodzielne z nich zjedziesz.
• Będziesz wspinał się w lodzie zakładając punkty asekuracyjne.
• Nauczysz się planować trasę wycieczki w oparciu o mapę i nawigować w jej trakcie z użyciem kompasu i pomocą GPS-a górskiego.
• Doświadczysz problemu aklimatyzacji wysokościowej w praktyce i teorii.
• Na jednym z dni „ wycieczkowch” nauczysz się prowadzić asekurację lotną na lodowcu i na grani, zakładać punkty asekuracyjne naturalne i własne, jeżeli pogoda i samopoczucie uczestników pozwoli wejdziemy na „Wildspitze” lub inny szczyt w okolicy.
Przy wyjątkowo niesprzyjającej pogodzie może istnieć konieczność modyfikacji programu z uwagi na bezpieczeństwo uczestników.

Jak uczę?

Swoje instruktorskie zadanie widzę w nauczeniu szeregu „twardych-technicznych” umiejętności niezbędnych do turystyki lodowcowej, ale też obserwacji „świata” kursanta, zachęcaniu, czasami stopowaniu. Szkolę w miłej atmosferze, jeżeli się da to na wesoło, zawsze jak najbezpieczniej i solidnie. Kursy ze mną jak mówią sami kursanci to „nie fabryka wafli”, będzie zmęczenie, radość, przygoda, potężna dawka nowej wiedzy. Po kursie zostajecie sami ze swoją dojrzałością górską do której chce Was przygotować.
W pracy pomaga mi moje wcześniejsze kilkunastoletnie doświadczenie pracy w firmie szkoleniowej „Pathways” zajmującej się rozwojem ludzi. Szkolę metodyką jakiej nauczyłem się na kursie instruktora PZA, od siebie dodaje empatie, zaangażowanie i bardzo duże doświadczenie pracy z ludźmi. Szkolenia prowadzę osobiście, w przypadku wypadków losowych( choroba lub inna poważna awaria) znajduje zastępstwo i zawsze jest to instruktor PZA i Wspinaczki Wysokogórskiej . Na lodowcach prywatnie spędziłem szereg tygodni , przeszkoliłem z profilaktyki lodowcowej kilkadziesiąt grup kursowych. Więcej o tym jak szkolę dowiesz się w zakładce „O szkole”.

Przygotowanie?

Kurs lodowcowy to za każdym razem intensywne pięć dni . Warto się przygotować do tego kursu poprzez spacery, przydatne będzie truchtanie, a niezastąpione wcześniejsze wycieczki po górach. Każdego dnia będziemy spędzać na lodowcu kilka godzin i wykonywać mocno angażujące aktywności fizyczne, jeden z dni będzie podsumowaniem szkolenia w praktyce i pójdziemy na ośmio- dziesięcino godzinną wycieczkę wysokogórską . Nie wymagam od kursantów ponadprzeciętnej kondycji i sprawności fizycznej, jeżeli jednak posiadasz jakiekolwiek dolegliwości zdrowotne, które mogą uniemożliwić Ci swobodne uczestniczenie w kursie to muszę o tym wiedzieć!

Gdzie szkolę?

Będziemy działać w Austrii, w rejonie lodowca Pitztal. Rejon oferuje bardzo atrakcyjne szkoleniowo lodowce na których wielokrotnie prowadziłem szkolenia lodowcowe.
Mamy tam kolejki, lodowiec o zróżnicowanym charakterze. Łatwo dostępne lodospady i atrakcyjny 2-gi szczyt Austrii Wildspitze. Jest to również rejon szkoleń lodowcowych dla klubu Alpenverein.

Baza noclegowa?

Poza „sezonem” gdy kolejki nie jeżdżą czyli maj, czerwiec, wrzesień, październik, spać będziemy w jednym z przytulnych i kwiaciarskich schronisk Alpenverein. Koszt noclegów to ok 20-25 Eur( zniżka 50 % dla członków Alpenverein) + wyżywienie około 25-30 euro/dzień . Do schroniska mamy dodatkowo 2-3 godziny marszu pierwszego dnia więc w takiej opcji będzie to dzień długi i konieczny wcześniejszy wyjazd. Ciężkie plecaki wywiozą nam kolejką na żywość my sami jednak będziemy musieli do niego się przespacerować.
W lipcu i sierpniu możemy mieszkać w jeden z przytulnych pensjonatów w dolinie Pitztal , gdzie sami możemy gotować w pełni wyposażonej kuchni czy chodzić do knajpek na posiłki. Ceny noclegów to 20 euro osoba na łóżkach 2 osobowych. W tej opcji konieczne będzie codzienne używanie kolejki Pitztral Expres co kosztuje 70 euro za 5 dni. W zasadzie kosztowo oba warianty wychodzą podobnie , jednak nocleg w schronisku na skraju lodowca jest niewątpliwie bardziej niezapomniany.
Istnieje możliwość przeprowadzenia szkolenia w miesiącach gdy nie działają schroniska jak i kolejki. W takiej sytuacji możemy mieszkać przy schronisku w Winterumie, niemniej jest to misce z bardzo prostymi warunkami socjalnymi( brak prądu i bieżącej wody). Wodę musimy topić na piecu a oświetlenie jest naftowe. Całe jedzenie musimy przynieść z sobą.

Wielkość grupy?

Grupa może liczyć maksymalnie 6 osób na jednego instruktora.

Kto prowadzi szkolenie?
Zajęcia prowadzę osobiście, w sytuacji wyjątkowej znajduje zastępstwo, ale zawsze jest to Instruktor PZA o odpowiednich kompetencjach jak i Instruktor Wspinaczki Wysokogórskiej o bardzo dużym stażu wspinaczkowym i lodowcowo-wyprawowym- zawsze fachowiec!

Co otrzymasz po kursie?

Po kursie otrzymasz zdjęcia, wykłady, zaświadczenie o ukończeniu kursu. Na pięciodniowym kursie turystyki lodowcowej prowadzonej przeze mnie, nie nauczysz się wszystkiego od razu, sam potrzebowałem na to wielu lat. Na pewno dostaniesz solidne podstawy i zobaczysz rozważną drogę rozwoju w samodzielności wysokogórskiej.

Inwestycja?

Koszt kursu pierwszego stopnia to 1200 zł,
Dla absolwentów moich kursów cena to 1150 zł,
Przy zorganizowanej pełnej 6 osobowej grupie koszt na osobę to 1100 zł.
Dla zorganizowanych grup z Klubów Wysokogórskich zrzeszonych w PZA od podanych cen przysługuje zniżka 10%.
Dodatkowym kosztem jest koszt noclegów i wy żywienia w schronisku- około 250 euro oraz dojazdu na miejsce 400-700 zł.

Jak się zapisać?

Najlepiej wyślij mi maila: info.changi@gmail.com , lub zadzwoń +48663555335( często jestem w miejscach bez zasięgu, lub nie mogę rozmawiać-oddzwaniam). Potem konieczna będzie wpłata zadatku wysokości 500 zł na nr konta: 58114020170000480212371565 Piotr Sztaba Changi ul Sodowa 19/22 30-376 Kraków. W tytule przelewu proszę podać nazwę i termin kursu. Koniecznie wyślij mi maila potwierdzającego wykonanie przelewu – możemy stracić kontakt, jeżeli wcześniej go od ciebie nie dostałem. Zadatek gwarantuje miejsce w maksymalnie sześcioosobowej grupie kursowej, zadatek jest bezzwrotny, jeżeli nie stawisz się na kursie. Po wpłacie zadatku potwierdzę ci mailem rezerwacje miejsca i doślę kolejne informacje. Najpóźniej pierwszego dnia kursu konieczna będzie przedpłata pozostałej części, która jest bezzwrotna, jeżeli z kursu zrezygnujesz.

Terminy:
5-9.06.2016
12-16.06.2016
25-30.06.2016

Przy grupach zorganizowanych od 4 osób istnieje możliwość indywidualnego dopasowania terminu kursu.

Czas trwania kursu?

Szkolenie będzie trwać pięć dni, nie licząc dojazdu na miejsce i powrotu. Na miejsce mamy około 10 godzin jazdy samochodem z Krakowa. Kolejne 5 dni to bardzo intensywny czas nauki w terenie od 08: 00 do 16: 00-17: 00 i wieczorne wykłady w przytulnym pensjonacie w dolinie Pit tal lub w schronisku Alpineferaine w bezpośredniej okolicy lodowców.
Z uwagi na zmęczenie materiału nie wracamy do Polski ostatniego dnia w nocy po kursie, tylko śpimy i wracamy dopiero siódmego dnia bezpiecznie do domu.

Co musisz przywieść?

Zapewniam cały sprzęt niezbędny do auto-ratownictwa lawinowego( ABC lawinowe) i turystyki lodowcowej( czekan, lina, raki, kask, karabinki etc.) . Sprzęt posiada niezbędne normy europejskie, oraz normy UIAA.

Lista rzeczy niezbędnych do przywiezienia przez kursanta:

dowód osobisty lub paszport
ubezpieczanie akcji ratunkowych wysokogórskich i kosztów leczenia
czapka, lepiej – kominiarka
jasna czapka z daszkiem i osłoną karku typu „legia cudzoziemska”
lekki składany parasol najlepiej biały
ciepła odzież i bielizna oddychająca ( polar)
spodnie polarowe czy softshelowe- zastępczo mogą być narciarskie czy snowbordowe, lekka kurtka puchowa lub primaloftowa,
odzież wierzchnia nieprzemakalna – przeciwwiatrowa (kurtka z dużym kapturem oraz spodnie),
wysokie stuptuty-ochraniacze,
solidne górskie buty zimowe – skórzane (muszą być ciepłe i dobrze zaimpregnowane), współdziałające z rakami- im bardziej sztywna podeszwa tym lepsze,
zapasowa para ciepłych skarpet,
rękawice (kilka par, co najmniej jedna para grubych i ciepłych łapawic),
latarka czołowa z zapasowymi bateriami ,
okulary przeciwsłoneczne z ochroną UV do 6 000m n.p.m.
gogle (z jak najjaśniejszą szybką),
plecak ( 55-70 l.),
krem natłuszczający z filtrem UV co najmniej 40-ka-bez wody,
lekkie obuwie domowe , przydatne również pod prysznic, typu croksy,
termos metalowy (0,75-1,0 l),
telefon+ ładowarka,
podstawowe kosmetyki, ręcznik,
batony energetyczne , suszone owoce , herbata, izotoniki w proszku, witaminy
ciepły śpiwór, karimata lub lepiej „termarest” kartusz gazu 250, palnik i menażka, – jeżeli noclegi będą w winterumie.

Podany ekwipunek osobisty jest niezbędny dla poprawnego uczestnictwa w kursie.

Warto posiadać także:
mapę rejonu w skali 1:25000
kompas
GPS-a
maseczkę przeciwwiatrową,
kijki narciarskie ( teleskopowe),
narty turowe z fokami (oraz umiejętność użycia),
ogrzewacze chemiczne do rękawiczek i butów na każdy dzień,
Nie są to rzeczy obowiązkowe, niemniej znacznie ułatwiają życie.

Jeżeli posiadasz to zabierz również z sobą:
raki
czekan turystyczny
uprząż
kask
3 zakręcane karabinki typu HMS
przyrząd zjazdowy typu „kubek”
bloczek z blokadą typu „tracion”

Nic się nie martw jeżeli nie masz jeszcze tego sprzętu to będziesz używał mojego i dowiesz się jaki warto zakupić po kursie.
Dojazd:

Dojazd na miejsce trwa ok. 10 godzin. Jedziemy z Krakowa przez Czechy, Austrie i mogę cię zabrać po drodze. Na dojazd musimy się zrzucić. Koszt na osobę to ok 400-700zł w zależności od tego jakim samochodem pojedziemy i ile osób w nim będzie. Składa się na to paliwo, autostrady (Czechy, , Austria). Wyjedziemy wcześnie rano i wieczorem będziemy w dolinie Pitztal. Pozostanie nam tylko rozlokowanie się w pensjonacie lub dojście do schroniska.

Ubezpieczanie:
Każdy z uczestników na czas szkolenia musi mieć wykupione ubezpieczanie sporów wysokiego ryzyka z możliwością użycia helikoptera i górskich służb ratunkowych na kwotę 25 000 € na osobę, oraz leczenia w szpitalu na kwotę co najmniej 10 000 €, oraz bez limitu koszty transportu do kraju.
Rekomenduje całoroczne ubezpieczanie w klubie Alpenverein http://www.alpenvereinpolska.pl/ -zniżki w schroniskach alpejskich.
lub ubezpieczenie PZU „Bezpieczny powrót” http://www.pza.org.pl/news.acs?id=2305454 – brak zniżek w schroniskach alpejskich.

Zapraszam na szkolenie

P7083647 IMG_4901 IMG_4867 IMG_4796 IMG_4787 IMG_4741 IMG_4723 IMG_4703 IMG_1021 IMG_0177 IMG_0175 IMG_0169 IMG_0139 IMG_0133 IMG_0129 IMG_0128 IMG_0127 IMG_0117 IMG_0115 IMG_0114 IMG_0097 IMG_0095 IMG_0091 IMG_0084 IMG_0063 IMG_0059 Bazyl 8 7 5 3 _X6A3786 _X6A3727 _X6A3435