Kurs Taternicki Letni

KURS TATERNICKI LETNI
Celem kursu jest przygotowanie kursantów do samodzielnego wspinania w rejonach górskich i wysokogórskich takich jak: Tatry, Paklenica, Riglos, Korsyka, Dolomity, Alpy (bez pokrywy śnieżno-lodowcowej). Kurs skierowany jest do osób, które ukończyły podstawowy kurs skałkowy, lub kurs wspinaczki na własnej asekuracji i posiadają stosowne skierowania od instruktora PZA.

Tatry jakich uczę to „moje Tatry” czyli estetyczne ładne szczyty , ściany i drogi, dzikie miejsca bliskie natury. Kurs prowadzę w Tatrach Polskich na ścianach Kościelca, Granatów, Mnicha, Zamarłej Turni, Koziego Wierchu, Mnicha, Mięguszowieckiego Szczytu, Żabiego Mnicha, Kopy Spadowej a przy sprzyjającej pogodzie i kondycji kursantów również na Słowacji na ścianach takich jak: Osterwa, Wołowa Turnia, Szarpane Turnie, Łomnica, Mały Lodowy, Kieżmarski Szczyt, Młynarczyk, na drogach dobrze przeze mnie znanych i przygotowanych do prowadzenia kursów.
Kurs odbywa się w grupie max trzech kursantów i instruktor.

Program kursu prowadzę zgodnie z programem PZA http://www.pza.org.pl/szkolenie/article.acs?id=100409 .
W pierwszej fazie kursu odświeżymy wiedzę z kursu skałkowego, poznacie charakter tatrzańskich: płyt, kominów, grani, żeberek, kilka możliwości zjazdów. Nauczę Was dużej ilości nowych patentów sprzętowo- technicznych przydatnych w górach, czytania schematów, planowanie wspinaczki w oparciu o przewodniki wspinaczkowe, mapę, kompas, GPS. Na podejściu pod ściany będą wykłady z etyki, topografii, historii, wieczorem wykłady z asekuracji, prowadzenia wyciągu, stanowisk, teorii asekuracji, strategii i taktyki. W drugiej fazie kursu zmierzymy się z bardziej wymagającymi fizycznie i psychicznie większymi ścianami, drogami, czy sytuacjami górskimi. Na kursie taternickim nie kładę nacisku na „cyfrę”. Będziemy wspinać się po drogach pomiędzy stopniem IV a V+ w skali tatrzańskiej. Czasami wspinamy się po drogach trudniejszych jeżeli cały zespół jest na nie gotowy.

Czego się nauczysz?

W pierwszych dniach kursu będziemy wspólnie przygotowywać się do drogi, sprawdzać pogodę, odnajdywać naszą górę a potem drogę w ścianie. W drugiej części kursu czuwam nad bezpieczeństwem kursantów, ale teraz to już oni sami z większą samodzielnością odrabiają zadanie domowe i znajdują drogę w ścianie. W tej części kursu pracuje z kursantami nad ich pewnością siebie, wyzwaniami, samodzielnym zarządzaniem ryzykiem, ale też nad świadomością popełniania błędów przy dużym zmęczeniu czy nadmiernym pośpiechu. Kursanci poznają siebie samych jak i swoich partnerów, nabierają pewności siebie i zaufania do zespołu.

W czasie kursu dzielę się z kursantami moim doświadczeniem górskim: nauczam jak dobierać partnerów i jak ich znaleźć, jak przygotować odpowiednią formę psychiczną i fizyczną, dlaczego taktyka działania jest kluczem do bezpiecznego powrotu.
Uczę jak istotne jest : wsłuchiwanie się we własny organizm, obserwowanie świata partnera, kontrolowanie czasu i tempa, uzmysławiam zagrożenia efektu rozprężenia po zrobieniu drogi. Intensywne wspinanie , podejścia i zejścia uświadomią kursantom konieczność odpoczynku po trzech, czterech dniach akcji-wtedy najczęściej zdarzają się błędy i zaczyna się proces zaburzonego myślenia . Uczę że planowanie jest bezcenne, ale też że plan trzeba zmienić w realności tatrzańskiej pogody czy innych niekorzystnych sytuacjach. Wszystkich tych rzeczy uczę kurantów wykorzystując realne zdarzenia w czasie trwania kursu, które dla mnie są bezcennym narzędziem pedagogicznym, dostrzegam je, pokazuje, omawiam- osobiste doświadczenie najgłębiej zapada w pamięci kursantów.
Jak uczę?
Swoje instruktorskie zadanie widzę w nauczeniu szeregu „twardych-technicznych” umiejętności niezbędnych do wspinania w Tatrach, ale też obserwacji „świata” kursanta, zachęcaniu, czasami stopowaniu. Kursy ze mną jak mówią sami kursanci to „nie fabryka wafli”, będzie zmęczenie, radość, przygoda, potężna dawka nowej wiedzy , będzie wesoło, ale czasami może być niekomfortowo, na pewno jednak będzie prawdziwie. Po kursie zostajecie sami ze swoją dojrzałością górską do której chce Was przygotować. W pracy pomaga mi moje wcześniejsze kilkunastoletnie doświadczenie pracy w firmie szkoleniowej „Pathways” zajmującej się rozwojem ludzi. Szkolę metodyką jakiej nauczyłem się na kursie instruktora PZA, od siebie dodaje empatie, zaangażowanie i bardzo duże doświadczenie pracy z ludźmi. Od 2011 pracuje intensywnie jako instruktor , przeszkoliłem ponad 50 taterników na kursach letnich. Chyba nikogo nie udało mi się zrazić. Często spotykam swoich kursantów w Tatrach, Alpach, skałkach co jest dla mnie dużą satysfakcją z wykonywanej pracy.

Czas trwania kursu i przygotowanie?
Dwa tygodnie tatrzańskiego kursu to czas bardzo intensywny fizycznie- czeka nas dziewięć akcji wspinaczkowych i jedne zajęcia z autoratownictwa. Warto się przygotować poprzez codzienne kilkugodzinne spacery zwiększające smarowanie kolan w okresie 2-3 tygodni poprzedzające kurs, regularny wcześniejszy trening na ściankach wspinaczkowych czy w skałach. Przydatne będzie bieganie a niezastąpione wcześniejsze wycieczki po tatrzańskich szlakach. Wszyscy będziemy tworzyć zespół i Wasza indywidualna kondycja, oraz umiejętności wspinaczkowe będą zwiększać bezpieczeństwo i komfort wszystkich uczestników kursu. Nie wymagam od kursantów ponadprzeciętnej kondycji i sprawności fizycznej, jeżeli jednak posiadasz jakiekolwiek dolegliwości zdrowotne, które mogą ci uniemożliwić swobodne uczestniczenie w kursie to musze o nich wiedzieć!

Baza noclegowa:
Baza noclegowa to Betlejemska czyli centralny ośrodek PZA( można gotować w kuchni, ale trzeba przywieść swoje naczynia), Tabor PZA na polanie Szałasiska w Morskim Oku ( tu musisz tylko zabrać śpiwór, na miejscu jest kuchnia, naczynia i namioty z materacami) schronisko w dolinie Mięguszowieckiej nad Popradzkim Stawem, Rezerwacji dla kursantów dokonuję przed kursem.

Plan awaryjny:
W przypadku bardzo niesprzyjającej pogody w zarezerwowanym terminie- deszcz przez 3 dni lub śnieg uniemożliwiający szkolenie przez co najmniej 3 dni( śnieg najczęściej znika po dwóch dniach, ale skała jest mokra i zimna przez kolejne dwa dni) , część kursu (maksymalnie 4 dni wspinania + autoratownictwo )przeprowadzam w rejonach zastępczych takich jak Paklenica, czy Dolomity. Wyjazd i powrót zabiera około 6 dni i najczęściej wracamy w Tatry już po załamaniu pogody. Kursu nie przekładam na inny termin, bo mam bardzo złe doświadczenia z zebraniem całej grupy w terminie jaki pasuje wszystkim i potrafi się to ciągnąć latami. Przy wyjeździe w rejon zastępczy dochodzą dodatkowe koszty związane z transportem i jest to około 100 euro/osoba.
Co otrzymasz po kursie?
Po kursie otrzymasz zdjęcia, wykłady, zaświadczenie o zaliczeniu kursu taternickiego (warunkiem zaliczenia kursu jest opanowanie wymienionych w programie umiejętności w zakresie topografii, nawigacji, technik asekuracji i pozostałych technik linowych oraz samodzielne i swobodne pokonywanie z dolną asekuracją dróg tatrzańskich o trudnościach, co najmniej III/IV w skali UIAA). Zaliczenie kursu i zdanie egzaminu uprawiania do otrzymania Karty Taternika.
Dostaniesz również wskazówki jak osiągać kolejne stopnie wspinaczkowej dojrzałości, gdzie szukać partnerów wspinaczkowych, jak planować swoją przygodę taternicką.

Inwestycja:
Koszt kursu to 2700zł, dla absolwentów moich kursów koszt to 2600 zł, a przy zorganizowanej pełnej grupie koszt to 2500 zł.
Dla zorganizowanych pełnych grup z Klubów Wysokogórskich zrzeszonych w PZA do podanych cen stosuje zniżkę 10%
Dodatkowym kosztem jest koszt noclegów w okolicy 450 zł( wersja ze Słowacją to 600 zł), transportu w rejony zastępcze , Dolomity czy Paklenica to 100 euro, wyżywienie i ubezpieczenia akcji górskiej poza granicami Polski –około 20 zł/dzień( w Paklenicy ubezpieczanie jest w cenie biletu do Parku).
Terminy 2016
Turnus 1 2-15.07
Turnus 2 16-29.07
Turnus 3 30-12.08 brak wolnych miejsc
Turnus 4 13-26.08 dwa wolne miejsca
Turnus 5 27-09.09 brak wolnych miejsc
Turnus 6 10-23.09 brak wolnych miejsc

Jak się zapisać?
Najlepiej wyślij mi maila l info.changi@gmail.com lub zadzwoń +48663555335( często jestem w miejscach bez zasięgu, lub nie mogę rozmawiać-oddzwaniam). Konieczna jest wpłata zadatku wysokości 800 zł na nr konta: 58114020170000480212371565 Piotr Sztaba Changi ul Sodowa 19/22 30-376 Kraków. W tytule przelewu proszę podać Imię i nazwisko, nazwę i termin kursu, oraz koniecznie wysłać maila z informacją o wysłaniu zadatku- możemy stracić kontakt jeżeli wcześniej od ciebie go nie dostałem, zablokuje miejsce i mailem wyślę ci potwierdzenie rezerwacji ( zadatek jest bezzwrotny jeżeli nie stawisz się na kursie). Zadatek gwarantuje miejsce w maksymalnie trzyosobowej grupie kursowej. Najpóźniej pierwszego dnia kursu konieczna będzie przedpłata pozostałej części.
Co musisz przywieść ?
Zapewniam cały sprzęt niezbędny do asekuracji i wspinania – poza obuwiem wspinaczkowym, woreczkiem i magnezją . Sprzęt posiada niezbędne normy europejskie, oraz normy UIAA. Przywieź ze sobą rzeczy z tabeli poniżej i koniecznie pakuj się z listy!

co ilość uwagi
czapka zimowa 1
czapka z daszkiem 1
krem przeciwsłoneczny 1
okulary 1
bielizna 4
skarpety 4
bluza wspinaczkowa 1
polar 1
primaloft 1
spodnie wspinaczkowe długie 1
kurtka przeciwdeszczowa 1
czołówka+ zapasowe baterie 1
spodnie przeciwdeszczowe lekkie 1
rękawiczki 1
buty podejściowe- najlepiej lekkie do 0,5 kg jeden but- mogą być poniżej kostki 1
buty wspinaczkowe nie za ciasne- będziecie w nich się wspinać 6-8 godzin, bez luzu tylko  z delikatnie podgiętymi palcami-wygodne 1
lekkie buty campingowo-prysznicowe typu Crocsy 1
woreczek z magnezją 1
śpiwór 1
menażka 1
kubek 1
sztućce 3
zapalniczka 1
igła, nici 1
osobiste leki 1
ręcznik 1
kosmetyki 1
lepiec wspinaczkowy 1
pojemnik na picie 1
plecak bazowy 60-70 litrów 1
plecak wspinaczkowy 40 l lekki do 1 kg 1 opcja wszytko w jednym plecaku też jest możliwa przy plecaku 50-55 litrów ale będzie mało wygodnie na wspinaniu a na podejściu do schroniska ciasno
notatnik 1
długopis 1
mapa 1:25 000 1
telefon+ ładowarka 1
ciężki aparat fotograficzny  0 nie zabieraj
 parasol składany 1 to nie  żart
dokumenty
pieniądze
ubezpieczenie które pozwala na leczenie w Polsce
jedzenie na co najmniej 3-4 dni- można stołować się w pobliskim schronisku, ale śniadania trzeba mieć swoje jak również jedzenie na czas wspinania( suszone owoce, batony, izotoniki)

 

DSC00683 Zacięcie Mogielnickich na Mnichu P1190712 P1190664 P1190572 Klasyczna  na Mnichu IMGP9031 IMGP8998 IMG_8766 IMG_8748 IMG_3487 IMG_3289 IMG_3259 IMG_2983 IMG_2872 IMG_2848 IMG_2833 IMG_2809 IMG_2742 IMG_2144 IMG_2009 IMG_1635 IMG_1618 IMG_1544 IMG_1456 IMG_0190 haczyk dobry na wszystko Grań żabiej lalki DSC01966 DSC01298 DSC01222